Zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji – oświadczyła w poniedziałek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk. Zatrzymanie miało miejsce w ubiegły wtorek. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

W miniony wtorek zatrzymano cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. “Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej” – oświadczyła w poniedziałek prok. Grażyna Wawryniuk, cytowana przez portal WNP.

Jak wskazała, podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

“Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.” – dodała.

“Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia” – podkreśliła.

W czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, że w połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mogli badać kanały dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Zatrzymania miały związek z wykryciem ukrytych kamera na ważnych torach i węzłach kolejowych, które rejestrowały i przesyłały obraz do sieci. Znaleziono kilkadziesiąt takich urządzeń.

Zobacz także: Rz: Rosyjski szpieg był pozytywnie zweryfikowany przez ABW

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply