Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mogli badać kanały dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę – poinformował w środę RMF24.

Jak poinformował w środę RMF24, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Funkcjonariusze Agencji zatrzymali podejrzanych w związku z wykryciem ukrytych kamera na ważnych torach i węzłach kolejowych, które rejestrowały i przesyłały obraz do sieci. Znaleziono kilkadziesiąt takich urządzeń.

Według publikacji szpiedzy byli zatrzymywani w pobliżu wschodnich granic Polski. Na ważnych trasach i węzłach kolejowych mieli zainstalować ukryte kamery. Rejestrowali, które pociągi i kiedy poruszały się po tych trasach, a otrzymane filmy i zdjęcia przesyłali przez Internet.

Wśród „kontrolowanych” w ten sposób odcinków torów kolejowych znalazły się te położone w województwie karpackim. Kamery zostały umieszczone w pobliżu lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, które odgrywa ważną rolę w transferze broni z Zachodu na Ukrainę.

Rejestratory zainstalowano także w innych regionach Polski. W związku z zaistniałą sytuacją postawiono w stan najwyższej gotowości policję i innych przedstawicieli służb, wzmocniono też ochronę kluczowych obiektów infrastruktury krytycznej – informuje RMF FM.

Polsat News poprosił o komentarz Kancelarię Premiera. „Nie komentujemy tej sprawy” – poinformował Departament Bezpieczeństwa Narodowego KP.

Zobacz też: Rz: Rosyjski szpieg był pozytywnie zweryfikowany przez ABW

Były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Maciej Matysiak twierdzi, że “pierwszoplanowym zadaniem zatrzymanych było zbieranie informacji, nie są jednak wykluczone przygotowania do dywersji”. Jeśli chodzi o dane, które mogli zmieniać Matysiak uważa “przede wszystkim dane o liczbie transportów, o ich zabezpieczeniu, o rodzaju sprzętu, który dociera z zachodu do Ukrainy”.

“Te informacje mogą być wykorzystane do przedsięwzięcia środków zaradczych – z sabotażem, dywersję, niszczeniem włącznie. Takie sytuacje Rosjanie robili, robią i robić będą. Widzieliśmy chociażby w Czechach zamach na fabrykę amunicji – która wyleciała w powietrze” – powiedział w rozmowie z RMF24 były wiceszef SKW.

Kresy.pl/RMF24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply