Amerykański magazyn Foreign Policy wystąpił w niedzielę z koncepcją powołania struktury na wzór unii polsko-litewskiej pomiędzy Polską i Ukrainą. „Konstrukt polityczny stworzony prawie 700 lat temu oferuje rozwiązania dla dzisiejszej Europy” – uważa magazyn.

Magazyn Foreign Policy (FP) przypomina unię, która łączyła duże obszary dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, a także „pomogła przyłączyć rozległe tereny Europy Wschodniej, m.in. ziemie dawnej Rusi Kijowskiej”. „Co, jeśli istniałoby podobne polityczne rozwiązanie problemów, przed którymi stoi dziś Ukraina i Polska” – czytamy.

„Rzeczpospolita polsko-litewska stała się jednym z największych państw w Europie i fascynującym laboratorium zarządzania politycznego, szczegółowo badanym przez ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Po upadku dynastii Jagiellonów przekształciła się w monarchię elekcyjną, podobną do włoskich miast-państw, ale działającą na znacznie większą skalę” – pisze magazyn.

„Argument za jednoznaczną unią polityczną między dwoma krajami nie opiera się na nostalgii, ale na wspólnych interesach. Z pewnością, ze względu na cztery wieki wspólnej historii w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znaczna część dzisiejszej Ukrainy (i Białorusi) ma o wiele więcej wspólnego z Polską niż z Rosją, pomimo twierdzeń rosyjskich propagandystów, że jest inaczej” – czytamy. Medium podkreśla, że w przeszłości „relacje te były często bardzo skomplikowane”.

FP pisze, że „oba kraje stoją w obliczu zagrożenia ze strony Rosji”. „Dziś Polska jest członkiem UE i NATO o dobrej reputacji, podczas gdy Ukraina jest chętna do przystąpienia do obu organizacji – podobnie jak Wielkie Księstwo z przeszłości, pragnące stać się częścią głównego nurtu schrystianizowanej Europy” – dodaje amerykański magazyn.

Zobacz także: Duda: Wierzę, że między Polską a Ukrainą w przyszłości nie będzie granicy [+VIDEO]

Magazyn snuje wyobrażenia, co by się stało, gdyby po zakończeniu wojny Polska i Ukraina stworzyły wspólne państwo federalne lub konfederacyjne, co skutkowałoby wspólną polityką zagraniczną i obronną, a także niemal natychmiastowym wprowadzeniem Ukrainy do UE i NATO.

„Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego – czego tak bardzo brakuje UE po brexicie” – uważa FP.

Zobacz także: Sondaż. Większość badanych ocenia, że Ukraińcy w Polsce są traktowani lepiej niż Polacy

foreignpolicy.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Jeśli za tym tzw. amerykańskim magazynem Policyjnym Foreign „ukrywa” się fundacja Batorego amerykańskiego bankiera Sorosa, która finansuje „działalność” OMZRiK w niesuwerennym Nadwiślańskim Landzie Poland, to niech nas Polaków ma w opiece Matka Boska Częstochowska!
    Matko Boska Częstochowska chroń nas od powtórki krwawego wołyńskiego ludobójstwa!