Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w piątek, że minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.

Minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy.

Zobacz też: Szef MSWiA zapowiada „zdecydowaną reakcję” na atakowanie kościołów

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nie może być tak, że pieniądz wygrywa z prawem. Sprawa tzw. zamku w Stobnicy jest dla mnie przejawem niesłychanej arogancji ludzi, którzy posiadają pieniądze, i pokazuje, jak słaba potrafi być władza publiczna w terenie. Wojewoda wielkopolski zawiódł” – poinformował minister Mariusz Kamiński.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki informował, że wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk uznał ważność zgody na budowę tzw. zamku w Stobnicy, choć przeprowadzone postępowanie wykazało, że decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa.

Powstający w Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i kilkudziesięciometrową wieżę. Budowa jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

„O inwestycji zrobiło się głośno latem 2018 roku. Wówczas CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy. Sprawa została też skierowana do prokuratury” – poinformował PAP.

Zobacz też: MSWiA przygotowuje się na „masowy” napływ uchodźców z Białorusi

W lipcu prokuratura orzekła, że inwestycja zlokalizowana w Stobnicy zagraża środowisku i powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków.

„Prokurator Okręgowy złożył sprzeciw do wojewody wielkopolskiego od ostatecznej decyzji starosty obornickiego o pozwoleniu na budowę, z uwagi na to, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa” – powiedział. Według prokuratury uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację inwestycji nastąpiło w wyniku przestępstw.

Zobacz też: Prokurator Generalny i MSWiA podają diametralnie odmienne dane nt. liczby zarządzonych kontroli operacyjnych

Kresy.pl/MSWiA/PAP/Nowiny24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz