Prezes Najwyższej Izby Kontroli poinformował we wtorek o złożeniu doniesienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez premiera Morawieckiego oraz ministrów Michała Dworczyka, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego w związku z organizacją niedoszłych wyborów korespondencyjnych w 2020 roku.
Jak podało RMF24.pl, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś potwierdził we wtorek, że NIK skieruje tego samego dnia do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Zawiadomienie ma związek z wynikami kontroli NIK dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów korespondencyjnych na prezydenta RP w 2020 roku.
Wszystkie doniesienia NIK dotyczą podejrzenia złamania art. 231 par. 1. kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez funkcjonariusza publicznego.
Ministrowie Sasin i Kamiński mieli nie dopełnić obowiązków wynikających z decyzji premiera w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych. Według NIK byli oni zobowiązani decyzją premiera do zawarcia odpowiednich umów z Pocztą Polską S.A. oraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., ale tego nie zrobili.
Wcześniej, 13 maja, Marian Banaś informował, że premier nie miał żadnych podstaw prawnych do wydawania poleceń Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związanych z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich.
Przygotowania do wyborów w pełni korespondencyjnych, w tym druk kart do głosowania, odbywały się jeszcze zanim odpowiednia ustawa została uchwalona. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją dopiero 8 maja; wybory kopertowe ostatecznie nie odbyły się. Po stwierdzeniu nieważności wyborów zarządzono ponowne głosowanie i Polacy poszli do urn 28 czerwca i 12 lipca.
Według prezesa NIK w okresie od 16 kwietnia do 9 maja ub. roku jedynym uprawnionym organem do organizacji wyborów była Państwowa Komisja Wyborcza, a „organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej było pozbawione podstaw prawnych”.
Izba przygotowała wówczas i skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy spółek Skarbu Państwa, czyli Poczty Polskiej i PWPW. W przypadku przedstawicieli KPRM, MSWiA oraz MAP Izba informowała, że ewentualne podjęcie podobnych działań jest na etapie analizy, oraz oczekiwania na oficjalne stanowisko ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.
Kresy.pl / rmf24.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!