Spekulacje na temat wizyty Kim Dzong Una w Chinach [+VIDEO]

Orszak powitalny na dworcu kolejowym  w Pekinie i kordony bezpieczeństwa na ulicach chińskiej stolicy mogą wskazywać, że przybył do niej przywódca Korei Północnej.

Agencja informacyjna AFP podaje, że we wtorek Pekin został obstawione przez liczne kordony policji i służb bezpieczeństwa. Pojawiła się też informacja o uroczystym powitaniu przez delegację na poziomie państwowym pociągu jaki wjechał na pekiński dworzec kolejowy. Jak zaznacza agencja, jeśli te informacje się potwierdzą, może to oznaczać, że do Chin przybył przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Un. Pociąg jaki pojawił się w Pekinie przypomina ten, jakim podróżował jego ojciec Kim Dzong Il, ajk wynika ze zdjęć japońskiej telewizji Nippon TV. W sieci pojawiły się także nagrania kawalkady pojazdów w obstawie siły bezpieczeństwa mknących przez stolicę Chin.

AFP cytuje także informacje o gościach hotelu w chiński przygranicznym mieście Dandong. Hotel znajduje się przy linii kolejowej prowadzącej z Korei Północnej. Gdy wjechał na nią pociąg z tego kraju, policjanci weszli do hotelu i polecili gościom zasłonić okna od strony torów. Solidnie obstawiony był także gmach Diaoyutai w Pekinie – używany często dla goszczenia przywódców innych państw. Kim Dzon Il rezydował właśnie tam w czasie swoich wizyt w Chinach.

Pierwsza zagraniczna wizyta Kim Dzong Una wydaje się komentatorom bardzo prawdopodobna. Północnokoreański przywódca dokonał bowiem nagłej stabilizacji relacji z USA i Koreą Południową, podkreślając swoją gotowość do rozmów, co zaskoczyło i zmarginalizowało Pekin w rozgrywce dyplomatycznej wokół kwestii koreańskiej. Chińczycy “byli zaniepokojeni tym, że zostali na boku, podczas gdy północni Koreańczycy uzgadniali porozumienie bezpośrednio z Amerykanami, co nie musi odzwierciedlać chińskich interesów” – skomentował Bill Bishop, redaktor Sinocism China Newsletter. Kim Dzong Un poprzez swoją wizytę chce najprawdopodobniej uspokoić Chińczyków co do kierunków swojej polityki zagranicznej. Chiny są obecnie głównym partnerem ekonomicznym KRLD.

 

 

yahoo.com/twitter.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply