Patrick J. Buchanan, były bliski doradca prezydentów Richarda Nixona i Ronalda Reagana oraz konserwatywny autor i publicysta, przypomniał w swoim najnowszym felietonie o poparciu neokonserwatystów dla Micheila Saakaszwilego.

Buchanan przypomina o posunięciach byłego prezydenta Gruzji. “Kim jest Saakaszwili? Cudowne dziecko zostało wybrane na prezydenta w 2004 roku w Tbilisi po ‘rewolucji róż’, którą poparliśmy w ramach krucjaty George’a W. Busha na rzecz globalnej demokracji. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w sierpniu 2008 r., Saakaszwili wysłał swoją armię do maleńkiej enklawy Osetii Południowej, która oderwała się od Gruzji, gdy Gruzja oderwała się od Rosji. Jednakże, w ramach najazdu na Osetię Południową, wojska Saakaszwilego zabiły rosyjskich żołnierzy sił pokojowych. To był duży błąd. W ciągu 24 godzin czołgi i żołnierze Putina przedostawali się przez tunel Roki, wypędzając armią Saakaszwilego z Osetii Południowej i okupując części samej Gruzji” – przypomina Buchanan.

W wyniku klęski “bohatera neokonserwatystów”, jak Saakaszwilego nazywa Buchanan, pojawiły się głosy, aby przyjąć Gruzję do NATO i wysłać do niej amerykańskich żołnierzy. “Kiedy pojawiły się głosy sprzeciwu wobec kolizji z Rosją, Bush, słusznie odczytując nastawienie narodu, postanowił ograniczyć sprzeciw Stanów Zjednoczonych do oporu bez przemocy. To było mądre posunięcie” – stwierdza Buchanan.

Przypominając ostatnie wydarzenia związane z Saakaszwilim w Kijowie, gdy próbował wywołać antyrządowe protesty, Buchanan zauważa, że “Ten klaun był prezydentem Gruzji, dla którego sprawy w Osetii Południowej niektórzy z naszej elity zajmującej się polityką zagraniczną byli gotowi znaleźć się na krawędzi wojny z Rosją”. Buchanan zwraca uwagę, że przyjęcie Gruzji do NATO pozwoliłoby Saakaszwilemu na wywołanie konfrontacji z Rosją i zmuszenie Stanów Zjednoczonych do interwencji w obronie sojusznika. Podobne nastawienie było widoczne w trakcie kryzysu na Ukrainie w 2014 roku. “Elity namawiały nas do konfrontacji z Putinem na Krymie, przyjęcia Ukrainy, a także Gruzji, do NATO, i wysłania Kijowowi śmiercionośnej broni potrzebnej do pokonania wspieranych przez Rosjan rebeliantów na wschodzie. Mogło to bezpośrednio doprowadzić do wojny na linii Ukraina-Rosja (…)” – napisał Buchanan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Saakaszwili odpiera zarzuty GPU. Szukają go policja i SBU

Buchanan stawia pytanie, czy w amerykańskim interesie leży oddawanie decyzji o inicjowaniu wojny z Rosją osobom o temperamencie Saakaszwilego. “Obserwacja tego, jak Saakaszwili przegrywa na ulicach Kijowa, przypominając swoim zachowaniem odurzonego studenta koledżu, powinna nas skłonić nas do ponownej oceny stabilności wszystkich tych sojuszników, którym przekazaliśmy zdolność wciągnięcia nas w wojnę. Wszak sojusze są pasem transmisyjnym wojny” – skonkludował Buchanan.

Kresy.pl / Buchanan.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply