Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg uważa, że NATO powinno reagować na wzrost Chin.

W związku z dwudniowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO Stoltenberg wystąpił na wideokonferencji dla środków masowego przekazu. Jak przekazała ukraińska agencja informacyjna UNIAN sekretarz generalny Sojuszu wezwał do nowelizacji koncepcji strategicznej jego funkcjonowania.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zaproponuje szefom państw i rządów, kiedy oni zbiorą się w późniejszym terminie w tym roku, by odnowić koncepcję strategiczną NATO” – agencja zacytował słowa Soltenberga. Według niego nowelizacja taka jest konieczna ze względu na działania Rosji przeciwko Ukrainie oraz wzrost potęgi Chińskiej Republiki Ludowej.

„Na przykład w obecnej koncepcji strategicznej nie bierzemy pod uwagę zmian w układzie sił i implikacji dla bezpieczeństwa wynikających ze wzrostu Chin. Prawie nie wspominamy o zmianach klimatycznych. Uważam, że zmiany klimatyczne poważnie zaostrzają kryzysy i mają wpływ na nasze bezpieczeństwo.” – zacytowała UNIAN.

Stoltenberg przypomniał, że obecna koncepcja strategiczna NATO została określona jeszcze w 2010 r. Jak opisał – „w 2010 roku pracowaliśmy nad czymś, co wtedy nazwaliśmy strategicznym partnerstwem z Rosją. Od tego czasu widzieliśmy, że Rosja jest odpowiedzialna za agresywne działania wobec swoich sąsiadów – nielegalną aneksję Krymu i sytuacja uległa zasadniczej zmianie. Dlatego musimy zaktualizować naszą koncepcję strategiczną.”

Według Stoltenberga celem powinno być także potwierdzenie wierności wartościom euroatlantyckim i umocnienie związków Europy z Ameryką Północną.

Czytaj także: Chiny wyprzedziły USA jako główny partner handlowy Unii Europejskiej

unian.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Chiny nie graniczą z krajami, które są członkami NATO, więc nic nas one nie obchodzą. Niech sąsiedzi Chin zorganizują odpowiednik NATO. Zmiany klimatyczne nie mają znaczenia militarnego, a NATO jest sojuszem militarnym. Pora pożegnać się z NATO, bo bogaci szukają frajerów do obrony ich interesów.