Seria ataków na figury Matki Bożej w kościołach we Francji [+FOTO]

W południowej Francji w krótkim czasie zdewastowano dziewięć figur Matki Bożej. Żadnych innych nie naruszono. Media informują o zatrzymaniu domniemanego sprawcy tych profanacji.

W miniony czwartek w wiele kościołach na południu Francji, m.in. w Pau, Denguin, Lons, Mourenx i Artix, doszło aktów wandalizmu wobec figur Matki Bożej. Łącznie, w dość krótkim czasie, zdewastowano dziewięć figur Maryi. Interesujące jest to, że były one wyłącznym celem ataków, gdyż żadne inne figury w kościołach nie zostały naruszone.

Z dostępnych informacji wynika, że w każdym przypadku metoda działania była taka sama. Nie wyklucza to, że wandal mógł być jeden, przy czym na razie żadne źródła tego nie potwierdzają. Część mediów podaje, że 5 figur miało zostać zniszczonych zaledwie w ciągu godziny, z czego parę przypadków dotyczyło 3 kościołów w Pau.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przedstawiciele diecezji mówią, że są zszokowani. Biskup Bayonne Marc Aillet mówił o „świętokradztwie”. W specjalnym komunikacie ubolewał nad „wzrostem liczby prowokacji i agresji na tle religijnym lub rasistowskim”. Jak wynika z danych francuskiego MSW, w 2018 roku we Francji doszło do 1704 aktów antyreligijnych, z czego w ponad połowie przypadków (1063) ofiarami byli chrześcijanie.

Największy dziennik regionalny na południu Francji, „Sud Ouest” podał, że potencjalny sprawca został zatrzymany. Po przesłuchaniu miał zostać umieszczony w szpitalu psychiatrycznym.

Zobacz: Francuska policja pacyfikuje katolików w czasie Mszy Świętej – nagranie całego ataku [+VIDEO]

W maju ub. roku informowaliśmy, że coraz częściej dochodzi do aktów profanacji we francuskich kościołach. Tylko w samej diecezji Poitiers w ciągu trzech miesięcy doszło do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania do świątyń było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

Przeczytaj: Francja: katolickie kościoły pod ochroną w obawie przed muzułmanami

Czytaj także: Fala profanacji i podpaleń kościołów we Francji

Interia.pl / Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz