Paryż zabronił hulajnóg elektrycznych

Stolica Francji stała się pierwszą metropolią w Europie, która wprowadza zakaz usługi wynajmu hulajnóg elektrycznych. Zakaz ten wejdzie w życie 1 września.

Informację taką podała w niedzielę za telewizją RTBF agencja informacyjna Interfax. Mer miasta Anne Hidalgo nie zamierza przedłużać umów z trzema prywatnymi operatorami, którzy rozmieścili flotę elektrycznych hulajnóg do wynajęcia w Paryżu. Stanie się on pierwszą europejską stolicą, która wprowadzi zakaz udostępniania hulajnóg elektrycznych. Dostawcy tej usługi muszą usunąć z ulic Paryża wszystkie hulajnogi, z których będzie można korzystać tylko do końca sierpnia.

Decyzja władz miasta została spowodowana wynikami lokalnego referendum, w którym Paryżanie wypowiedzieli się właśnie na temat hulajnóg elektrycznych. Za zakazem ich udostępniania zagłosowało 89 proc. uczestników referendum, które odbyło się 2 kwietnia bieżącego roku. Interfax pokdreśla jednak, że zagłosowało tylko ponad 100 tys. z ponad 2 mln mieszkańców gminy stołecznej.

Powodem takiego głosowania były problemy, jakie stwarzają rozsiane po całym mieście hulajnogi, ale przede wszystkim troska o bezpieczeństwo ich użytkowników.

RTBF odnotowuje krytykę tego referendum ze strony poszczególnych przedsiębiorstw, które przede wszystkim wskazują na niską frekwencję wynoszącą 7,46 proc. „Frekwencja mogłaby być bardziej aktywna i reprezentatywna, gdyby metody głosowania były inne: więcej lokali wyborczych, głosowanie elektroniczne, informacja gminna” – napisali trzej prywatni operatorzy we wspólnym komunikacie.

Jak podała telewizja, w 2022 roku w Paryżu zarejestrowano około 400 tys. kursów na hulajnogach elektrycznych do wynajęcia.

Czytaj także: Łotwa: Na hulajnodze elektrycznej tylko z kartą rowerową lub prawem jazdy

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply