Według danych banku centralnego Danii, Duńczycy mają największe zapasy gotówki i oszczędności emerytalnych. Polska jest pod tym względem w ostatniej piątce. Jednocześnie, duńskie gospodarstwa domowe należą do najbardziej zadłużonych w Europie.

Jak podaje serwis rp.pl, najnowsze dane Narodowego Banku Danii pokazują, iż duńskie rodziny są najbogatsze w Unii Europejskiej. Z danych tych wynika, że Duńczycy mają największe zapasy gotówki i oszczędności emerytalnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynoszą one około 790 tys. zł w aktywach finansowych. To ponad dwa razy więcej, niż wynosi średnia dla całej Unii Europejskiej.

Za Danią, wśród najbogatszych krajów UE, znalazły się Holandia, Szwecja, Luksemburg i Belgia. Polska znalazła się na drugim biegunie, wśród pięciu najbiedniejszych. W naszym kraju, aktywa finansowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 55 tys. złotych. Poza Polską, w tej grupie nieco lepiej wypada on nas Chorwacja, a gorzej Bułgaria, Słowacja i Rumunia.

Zdaniem Camilli Poulsen, ekonomistki z Nykredit Wealth Management w Kopenhadze, Dania zawdzięcza najwyższe miejsce w rankingu decyzjom podjętym kilkadziesiąt lat temu. Wówczas wprowadzono tam programy oszczędzania emerytalnego, które rozpoczynają się natychmiast po zatrudnieniu. 50-letnia Poulsen zdradziła, że sama zaczęła oszczędzać, choć niechętnie, gdy miała 19 lat.

„Rz” przyrównuje duńskie programy do niedawno wprowadzonych u nas Pracowniczych Planów Kapitałowych, które jednak na razie nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem.

Należy jednak zaznaczyć, że duńskie gospodarstwa domowe należą do najbardziej zadłużonych w Europie, głównie w formie hipotek. Według banku centralnego Danii, zobowiązania statystycznego obywatela wynoszą, w przeliczeniu, 340 tys. zł. Bardzie zadłużeni są tylko mieszkańcy Luksemburga.

Niedawno pisaliśmy, że w 2019 roku najbogatsza grupa 10 proc. fińskiego społeczeństwa posiadała blisko 50 procent wszystkich aktywów netto w kraju. Według danych fińskiego urzędu statystycznego, najpowszechniej posiadanymi aktywami były depozyty bankowe (98 proc.), a dalej samochody i inne środki transportu (72 proc.), domy (65 proc.), a także akcje giełdowe i udziały w funduszach inwestycyjnych (43 proc.). Jednocześnie, połowa fińskich gospodarstw domowych posiadała tylko około 5,4 majątku narodowego netto, a 60 proc. było zadłużonych.

Serwis Nord News zaznaczał, że wzrost zróżnicowania aktywów częściowo wynika z różnic w wartości mieszkań w różnych częściach Finlandii, gdyż ceny domów wzrosły bardziej niż w pozostałej części kraju, zwłaszcza na obszarze metropolii helsińskiej, czyli tzw. Wielkich Helsinek. Ponadto, zamożność najbogatszy wzrosła dzięki rosnącym cenom akcji giełdowych.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply