70 proc. uczestników badania SWPS uważa, że przeprowadzone w maju wybory prezydenckie będą nieważne, „gdyż pogwałcono konstytucję i ordynację wyborczą”, a 80 proc. uważa, że rząd źle robi, „przymuszając do udziału w wyborach”.

W piątek dziennik „Rzeczpospolita” opublikował wyniki badań na temat „skutków społecznych i gospodarczych w dobie epidemii”, prowadzonego przez prof. Radosława Markowskiego i prof. Martę Żerkowską-Balas z SWPS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wyniki pokazują, że aż 80 proc. uczestników badania zgadza się z twierdzeniem, że „rząd PiS źle robi, zmuszając obywateli do udziału w majowych wyborach prezydenckich”. Ponadto, 70 proc. respondentów uważa, że jeśli wybory zostaną przeprowadzone w maju, to będą one nieważne, „gdyż pogwałcono konstytucję i ordynację wyborczą”. Analogiczny odsetek badanych jest zdania, że kampania wyborcza była nieuczciwa, ponieważ tylko urzędujący prezydent Andrzej Duda miał możliwość jej prowadzenia.

 

Ankietowanych zapytano również o ocenę zagrożeń wynikających z pandemii koronawirusa. 90 proc. z nich przede wszystkim obawia się „zagrożenia dla gospodarki jako całości”, 85 proc. obawia się „wybuchu drożyzny i inflacji”, a 82 proc. – „zagrożeń dla życia publicznego”.

72 proc. badanych przyznaje, że obawia się „zagrożeń dla zdrowia Polaków”, 67 proc. – „pogorszenia sytuacji finansowej”, 54 proc. – „pogorszenia zdrowia osobistego”, zaś 47 proc. – „braków na rynku”.

Nie wszyscy badani odczuwają jednak skutki pandemii i wprowadzonych w związku z nią restrykcji we własnym życiu. Prawie dwie trzecie ankietowanych (63 proc.) przyznaje, że kryzys wpływa na ich dochody. Analogiczny wynik uzyskano w przypadku osób, które twierdzą, że obecna sytuacja wpływa na ich zdolności do udzielania materialnej pomocy rodzinie oraz na oszczędności i inwestycje. 48 proc. respondentów sygnalizuje utrudnienia w opłacie stałych rachunków, np. za prąd czy za gaz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Badanie przeprowadziła PBS na próbie liczącej 700 dorosłych Polaków.

Zdaniem autorów badania, wyniki pokazują, że „w Polsce mamy dzisiaj do czynienia z zerwaniem, koniecznej w demokracjach, więzi między rządzącymi i obywatelami”. Dodają też, że polityczne afiliacje mają nieraz większy wpływ na oceny badanych niż ich pozycja społeczna. Gazeta komentuje, że są to „niezwykle pesymistyczne” wnioski.

Przeczytaj: Wybory prezydenckie w sierpniu? Gowin rozmawiał na ten temat z liderami Koalicji Polskiej

Zobacz również: Prezydent Opola może zablokować wybory prezydenckie

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz