Wybory prezydenckie w sierpniu? Gowin rozmawiał na ten temat z liderami Koalicji Polskiej

Lider satelickiej wobec PiS partii Porozumienie Jarosław Gowin spotkał się w czwartek z liderami Koalicji Polskiej, w tym z szefem PSL i kandydatem tego ugrupowania na prezydenta Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Politycy zgodzili się, że kompromisowym rozwiązaniem w obecnej sytuacji byłoby przesunięcie wyborów prezydenckich na sierpień.

Jak poinformowali liderzy obu ugrupowań na konferencji prasowej, pozostają oni przy swoich zdaniach dotyczących odsunięcia wyborów prezydenckich. Jarosław Gowin proponował odsunięcie ich o dwa lata wraz ze zmianą konstytucji, podczas gdy Koalicja Polska chciała przesunięcia wyborów o rok. Obie strony zgodziły się jednak, że w obecnej patowej sytuacji rozwiązaniem kompromisowym byłoby przesunięcie wyborów na sierpień tego roku poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Według Jarosława Gowina do sierpnia można by przygotować głosowanie korespondencyjne. Były wicepremier powtórzył, że przy zastosowaniu procedur zgodnych z prawem organizacja wyborów wyznaczonych na 10 maja nie jest możliwa, a proponowane terminy 17 czy 23 maja są niekonstytucyjne.

Oba ugrupowania będą przekonywać do terminu sierpniowego pozostałe partie – Porozumienie ma na ten temat rozmawiać z koalicjantami z rządu a Koalicja Polska z liderami partii opozycyjnych.

Spotkanie Jarosława Gowina z liderami Koalicji Polskiej dotyczyło też kwestii walki z epidemią, ochrony życia i zdrowia obywateli i „odmrażania” gospodarki. Stwierdzono na tym polu daleko posuniętą zbieżność poglądów i oba ugrupowania postanowiły powołać zespół ekspertów, którzy będą pracować nad propozycjami obu stron.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polityk partii Gowina twierdzi, że państwo okazało całą swoją słabość w czasie pandemii

Kresy.pl / Polsat News

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz