Rosyjskie atomowe okręty podwodne wykonały misję, w trakcie której podpłynęły niezauważone w pobliże amerykańskich baz wojskowych – twierdzą rosyjscy dowódcy w wypowiedziach udzielonych rosyjskim mediom rządowym.

Misja została wykonana. Okręt osiągnął wyznaczoną lokalizację na oceanie i powrócił do bazy – powiedział dowódca eskadry okrętów podwodnych, Siergiej Starszynow, w wypowiedzi udzielonej rosyjskiej państwowej telewizji Zwiezda (podległej rosyjskiemu Ministerstwu Obrony). O emisji programu i zawartych w nim rewelacjach poinformował portal telewizji Russia Today.

Wg wypowiedzi Starszynowa rosyjskie okręty klasy Akula (wg kodu NATO), Szczuka-B, miały podpłynąć niezauważone w pobliże zlokalizowanych na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych amerykańskich baz wojskowych. Zapytany czy okręty były w stanie pozostawać w tej lokalizacji niezauważone przez amerykański radar, Starszynow odpowiedział: „Tak, to był nasz cel – żeby podpłynąć i wrócić niezauważonym”. Oficer dodał, że rosyjskie okręty podpłynęły „wystarczająco blisko”, ale nie wpłynęły na amerykańskie wody terytorialne, pozostając niezauważone na wodach neutralnych. W programie nie zdradzono ani daty, ani lokalizacji misji, ale wg Zwiezdy, okręty „osiągnęły samą linię brzegową Stanów Zjednoczonych”.

Twierdzenia Rosjan nie zostały dotąd w żaden sposób zweryfikowane. Portal The Washington Examiner zwrócił się o komentarz w tej sprawie do Pentagonu, nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku marca, rosyjski prezydent ogłosił, że Rosja stworzyła cały sytem różnego rodzaju uzbrojenia nuklearnego, które jest w stanie przebić amerykańskie systemy antyrakietowe. W odpowiedzi rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert oświadczyła, że amerykańskie zdolności militarne „pozostają niezrównane”.

„Amerykańskie zdolności obronne nie ustępują nikomu” – cytuje wypowiedź Nauert The Washington Examiner – „Czynimy postępy w modernizacji naszego arsenału nuklearnego i zapewniamy, że nasze zdolności militarne pozostają niezrównane”.

Tymczasem w kwietniu 2016 r. głównodowodzący amerykańskiej marynarki wojennej w Europie, admirał Mark Ferguson, w wywiadzie udzielonym telewizji CNN, przestrzegał przed rosyjskimi okrętami podwodnymi, które jego zdaniem są trudne do wykrycia. „Okręty z którymi się obecnie stykamy są coraz trudniejsze do wykrycia” – mówił Ferguson – „Widzimy, że [Rosjanie] dysponują coraz bardziej zaawansowanymi systemami uzbrojenia, które mogą atakować cele lądowe znajdujące się w znacznej odległości od ich pozycji na wodzie”. Obawy Fergusona potwierdzał także inny amerykański wojskowy:  „Nie jesteśmy w stanie zagwarantować w 100% bezpieczeństwa przed rosyjskimi okrętami podwodnymi” – mówił CNN emerytowany admirał James Stavridis, były najwyższy dowódca NATO, a obecnie dziekan Fletcher School of Law and Diplomacy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Atomowe okręty podwodne projektu 971, lub Szczuka B (wg kodu NATO Akula), to sowieckie konstrukcje zaprojektowane w latach 70-tych, a zwodowane w połowie 80-tych. Obecnie są one zdolne do wystrzeliwania rakiet manewrujących średniego zasięgu typu Kalibr lub Granat. Są w stanie niszczyć cele podwodne przy użyciu torped kalibru 553 mm, oraz pozostawać w zanurzeniu do 100 dni, wg oficjalnych źródeł.

RT/CNN/The Washington Examiner/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz