Najnowsze systemy rakietowe ziemia-powietrze średniego zasięgu Buk-M3 weszły po raz pierwszy w stan gotowości bojowej w regionie Ałtaj na Syberii Zachodniej. Ma to zapewnić obronę powietrzną na terytorium Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji – poinformowały w poniedziałek rosyjskie siły zbrojne.

Po uruchomieniu przeciwlotniczych systemów rakietowych formacja Ałtaj pięciokrotnie zwiększyła swoje możliwości bojowe bez powiększania sztabu. Personel jednostki stacjonującej wcześniej w Bijsku przeszedł przeszkolenie w zakresie obsługi systemów Buk-M3 – agencja “Tass” cytuje komunikat sił zbrojnych Rosji.

Podkreślono, że systemy przeprowadziły testowy ostrzał na poligonie Kapustin Yar w obwodzie astrachańskim. Zostały następnie przeniesione do swojej stałej bazy, gdzie przeprowadzono wszystkie niezbędne prace konserwacyjne.

Przypomnijmy, że rosyjski Centralny Okręg Wojskowy informował w połowie listopada, że najnowszy rosyjski mobilny zestaw rakiet przeciwlotniczych Buk-M3 został już uruchomiony i wkrótce zostanie wprowadzony do gotowości bojowej.

80 jednostek systemu przeciwlotniczego Buk-M3 trafiło wówczas do brygady przeciwlotniczej COW.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Buk-M3 to zaktualizowana wersja starego rosyjskiego systemu przeciwrakietowego Buk-M2. Według ekspertów wojskowych nowa wersja systemu rakietowego ma zwiększoną ładowność, dzięki czemu może operować większą ilością pocisków niż poprzednia, w sumie 12 pocisków. Źródła ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej podają, że nowy Buk-M3 ma nowoczesną ochronę załogi przed detonacją. Buk-M3 jest w całości produkcją rosyjską i został wyprodukowany przez rosyjski koncern Ałmaz-Antiej. System rakiet przeciwlotniczych jest przystosowany do zwalczania szybko poruszających się i wysoce manewrujących jednostek lotniczych wroga.

Zgodnie z nową charakterystyką techniczną systemu rakiet obrony przeciwlotniczej Buk-M3 ma dość duży zasięg trafień – od 2,5 kilometra do 70 kilometrów i udaje mu się trafiać w cele poruszające się z prędkością około 3 km/s. System jest wyposażony w niezależną samonaprowadzającą głowicę radarową, która z łatwością lokalizuje i kieruje pociski w samoloty, a także w pociski operacyjno-taktyczne wystrzeliwane przez wroga. Rosyjski system Buk-M3 jest uzbrojony w pociski 9M317M z aktywnym namierzaniem radarowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Białoruś podpisała z rosyjskim koncernem zbrojeniowym kontrakt na dostawy nowych systemów obrony powietrznej

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe serii Buk dowiodły swojej skuteczności w Syrii w ostatnich miesiącach. Tureckie ministerstwo obrony oficjalnie ogłosiło, że tureckie wojsko straciło w Syrii 12 dronów Bayraktar, po tym jak obrona syryjska zaczęła korzystać z rosyjskiego systemu rakietowego Buk-M2E i według Ministerstwa Obrony Syrii system ten ma 80% skuteczność, o czym świadczą zestrzelone tureckie drony.

tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply