Według piątkowego komunikatu prasowego rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, najnowszy rosyjski mobilny zestaw rakiet przeciwlotniczych Buk-M3 został już uruchomiony i wkrótce zostanie wprowadzony do gotowości bojowej.

Jak poinformowała w piątek służba prasowa Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji, w COW został uruchomiony mobilny zestaw rakiet przeciwlotniczych Buk-M3. Wkrótce osiągnie gotowość bojową.

80 jednostek systemu przeciwlotniczego Buk-M3 trafiło do brygady przeciwlotniczej Centralnego Okręgu Wojskowego, wynika z komunikatu prasowego. Dostawa została zrealizowana 12 listopada.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Buk-M3 to zaktualizowana wersja starego rosyjskiego systemu przeciwrakietowego Buk-M2. Według ekspertów wojskowych nowa wersja systemu rakietowego ma zwiększoną ładowność, dzięki czemu może operować większą ilością pocisków niż poprzednia, w sumie 12 pocisków. Źródła ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej podają, że nowy Buk-M3 ma nowoczesną ochronę załogi przed detonacją. Buk-M3 jest w całości produkcją rosyjską i został wyprodukowany przez rosyjski koncern Ałmaz-Antiej. System rakiet przeciwlotniczych jest przystosowany do zwalczania szybko poruszających się i wysoce manewrujących jednostek lotniczych wroga.

Zgodnie z nową charakterystyką techniczną systemu rakiet obrony przeciwlotniczej Buk-M3 ma dość duży zasięg trafień – od 2,5 kilometra do 70 kilometrów i udaje mu się trafiać w cele poruszające się z prędkością około 3 km/s. System jest wyposażony w niezależną samonaprowadzającą głowicę radarową, która z łatwością lokalizuje i kieruje pociski samoloty, a także na pociski operacyjno-taktyczne wystrzeliwane przez wroga. Rosyjski system Buk-M3 jest uzbrojony w pociski 9M317M z aktywnym namierzaniem radarowym.

Zobacz też: Białoruś podpisała z rosyjskim koncernem zbrojeniowym kontrakt na dostawy nowych systemów obrony powietrznej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe serii Buk dowiodły swojej skuteczności w Syrii w ostatnich miesiącach. Tureckie ministerstwo obrony oficjalnie ogłosiło, że tureckie wojsko straciło w Syrii 12 dronów Bayraktar, po tym jak obrona syryjska zaczęła korzystać z rosyjskiego systemu rakietowego Buk-M2E i według Ministerstwa Obrony Syrii system ten ma 80% skuteczność, o czym świadczą zestrzelone tureckie drony.

Kresy.pl/Centralny Okręg Wojskowy

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz