Rosja twierdzi, że zniszczyła ostatni duży ukraiński okręt wojenny

Ukraiński średni okręt desantowy projektu 773 „Jurij Ołefirenko” miał zostać zniszczony podczas niedawnego ataku dronów na port w Odessie. Według Rosjan, była to ostatnia duża jednostka bojowa Marynarki Wojennej Ukrainy.

W poniedziałek w nocy Rosja przeprowadziła atak na port w Odessie, wykorzystując do tego drony. Uszkodzona została wówczas część infrastruktury portowej i wybuchł pożar, który jednak szybko ugaszono. Strona ukraińska nie sprecyzowała, czy uszkodzenia zagrożą eksportowi ukraińskiego zboża i produktów rolnych w ramach tzw. inicjatywy zbożowej. Ukraińscy wojskowi podali, że Rosjanie użyli dronów-kamikadze produkcji irańskiej.

W środę rzecznik rosyjskiego resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że w wyniku ataku z 29 maja zniszczono średni okręt desantowy projektu 773 „Jurij Ołefirenko” – ostatnią dużą jednostkę wojenną Marynarki Wojennej Ukrainy.

„29 maja ostatni okręt bojowy ukraińskiej marynarki wojennej, „Jurij Ołefirenko” został zniszczony w rezultacie uderzenia broni precyzyjnej Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych na kotwicowisko okrętów wojennych w porcie Odessa” – powiedział gen. Konaszenkow.

Strona ukraińska nie potwierdza tych twierdzeń, ale też nie odniosła się do nich oficjalnie.

Według rosyjskich miliblogerów (m.in. Rybar), „Jurij Ołefirenko” został trafiony, ale nie w wyniku uderzenia rakietowego, a nie ataku dronów i według wstępnych informacji zatonął w efekcie uszkodzeń. Jak podano, na początku wojny operował w rejonie limanu Dniepru i Bohu. Na okręcie zainstalowano wyrzutnie pocisków rakietowych „Grad” i używano go do ostrzału pozycji sił rosyjskich w obwodzie chersońskim. Później stacjonował w porcie w Jużnym (Piwdenne), a następnie w Odessie.

Rosyjscy blogerzy dodają, że „polowanie” na ten okręt trwało już od dłuższego czasu. Twierdzą, że władze Ukrainy próbowały chronić go pośrednio, zasłaniając się warunkami umowy zbożowej, „jednak po niejednokrotnych naruszeniach umowy rosyjskie dowództwo przeprowadziło uderzenie”.

Czytaj również: Ukraina będzie mogła nadal eksportować zboże przez Morze Czarne

Moskwa podaje, że przed rozpoczęciem „specjalnej operacji wojskowej”, jak określa inwazję na Ukrainę, ukraińska marynarka dysponowała około 25 jednostkami bojowymi, w tym m.in. 5 patrolowcami i 6 kutrami artyleryjskimi. Wcześniej zatopiono m.in. korwetę „Winnica”, a także trzy nowoczesne opancerzone szybkie kutry uderzeniowe klasy Centaur (według innych źródeł, Ukraina straciła tylko jedną jednostkę tego typu).

Tass / Telegram / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply