Ukraina zwróciła się do Gruzji z wnioskiem o zwrot systemów Buk, które Kijów przekazał podczas wojny w 2008 roku.

Chodzi w szczególności o systemy Buk, które Kijów przekazał Tbilisi podczas wojny w 2008 roku. “Strona ukraińska jest konsekwentna w swoich prośbach do wszystkich partnerów międzynarodowych, w tym do Gruzji, o dostarczenie broni, sprzętu wojskowego i amunicji, i otwarcie mówiła o żywotnej potrzebie broni na samym początku inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę” – oświadczył ukraiński charge d’affaires w Gruzji Andrij Kasjanow, cytowany w poniedziałek przez portal Europejska Prawda.

Wniosek Ukrainy dotyczy również systemów Javelin, przekazanych Gruzji przez Stany Zjednoczone. USA nie tylko się na to zgodziły, ale nawet zaoferowały ich wymianę na nowsze systemy.

“Pomimo tego, że rząd Gruzji kategorycznie odmówił udzielenia pomocy wojskowej, Ukraina sprzeciwia się wykorzystywaniu tej kwestii w wewnętrznych sporach politycznych i odrzuca wszelkie oskarżenia o próby wciągnięcia Gruzji w wojnę z Rosj” – podkreślił Kasjanow.

Pod koniec grudnia premier Gruzji Irakli Garibaszwili oświadczył, że aktualne działania Tbilisi w celu wsparcia Ukrainy są wystarczające. Zaznaczył, że jest niezadowolony z powodu ostatnich wypowiedzi Kijowa. “Władze Gruzji nie udzielą Ukrainie pomocy wojskowej, ponieważ nie chcą być stroną konfliktu” – deklarował wcześniej.

Już w lutym ub. roku premier Gruzji poinformował o stanowisku jego rządu w kwestii zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Powołał się na interesy narodowe swojego kraju.

„Gruzja, biorąc pod uwagę nasze interesy narodowe i interesy naszego narodu, nie zamierza uczestniczyć w sankcjach finansowych i ekonomicznych, ponieważ, powtarzam, to tylko jeszcze bardziej zaszkodzi naszemu krajowi i naszej ludności” – powiedział Garibaszwili.

Zobacz także: NATO ostrzega: Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • Pol_AK
    Pol_AK :

    To inna kwestia… Danie tam było symboliczne. To jak „daliśmy” Śląskowi gornemu cześć małopolski… bez różnicy dla kraju lepiej dla podziału terytorialnymi itp. Gdyby Niemcy odbierały górny Śląsk to oczywiście… ze odbierzemy polowe aktualnego woj. Śląskiego czyli ziemie małopolski…

    • r2d2
     r2d2 :

     aaaaa czyli Ukraina przekazała sprzęt, broniącej się przed Ruską napaścią Gruzji (symbolicznie), natomiast obecnie Ukraina sama jest ofiarą Ruskiej napaści i potrzebuje sprzętu który posłuży Ukrainie do obrony przed tym samym wrogiem który zaatakował Gruzję?

     • Pol_AK
      Pol_AK :

      Rosja (ZSRR) dała Rosji (Ukraińska socjalistyczna republika radziecka).
      To tak jak Polska “dała” tereny małopolskie województwu śląskiemu…
      Chruszczow “przekazał” Krym czysto PRowo, chciał podtrzymać swoje poparcie oraz nagrodzić “swoich”. Jakby wiedział że w 1991 Rosję odgrodzą od terenu z przeważającą ludnością rosyjska to by tego nie robił. Ale na szczęście ten potwór miał problemy z myśleniem długoterminowym 🙂

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Krym został przekazany Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej przez Ukraińca Nikitę Chruszczowa który od 1956 roku był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Tak więc Krym nie został podarowany Ukraińskiej SRR przez “Rosję” bo istniała wtedy Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka która była taką samą częścią ZSRR jak Ukraińska SRR. Proponuję poznać historię.

    • r2d2
     r2d2 :

     ZSRR (współcześnie Rosja) przekazała, czyli oddała, co zostało uznane międzynarodowo i Rosja musi uszanować to co odziedziczyła w spadku po ZSRR.
     Negując granice musi się liczyć z tym że Polska może zanegować dzisiejsze granice np. Białorusi która dostała ziemie Polskie czyli Polskie kresy wschodnie.