Cyrkon został wystrzelony po raz pierwszy z łodzi podwodnej, wcześniej wszystkie testy odbywały się z wykorzystaniem fregaty „Admirał Gorszkow”.

„Po raz pierwszy rosyjska marynarka wojenna przetestowała pocisk hipersoniczny Cyrkon wystrzelając go z atomowego okrętu podwodnego Siewierodwińsk” – podało rosyjskie ministerstwo obrony w oświadczeniu.

W obszarze wodnym Morza Barentsa rakieta trafiła w zakładany cel, lot rakiety odpowiadał określonym parametrom. Testy zakończyły się sukcesem.

Jak informowaliśmy pod koniec września, Rosja zakończyła testy powietrzne systemu rakietowego Cyrkon, określanego jako hipersoniczny, rakietowy pocisk manewrujący. Podczas testów, rakiety były wystrzeliwane z fregaty „Admirał Gorszkow”

„Testy powietrze Cyrkona, wystrzeliwanego z instalacji nadbrzeżnej i… fregaty Projektu 22350 Admirał Gorszkow zostały pomyślnie zakończone. Wykonano ponad 10 odpaleń, z czego ostatnie w lipcu” – cytowała swoje źródło agencja Tass. Dodajmy, że 19 lipca br. Rosjanie poinformowali o udanym teście pocisku rakietowego Cyrkon, który po wystrzeleniu z fregaty Admirał Gorszkow tracił w cel lądowy, przeleciawszy z prędkością Mach 7 dystans ponad 350 km.

To samo źródło twierdzi, że kolejna seria testów systemu Cyrkon ma rozpocząć się w listopadzie. Mają one potrwać również w przyszłym roku. Później ma rozpocząć się dostarczanie systemu do rosyjskich sił zbrojnych.

Agencja podała też, że producent systemu Cyrkon odmówił skomentowania tych informacji.

Pod koniec sierpnia br., przy okazji forum Armia-2021, ministerstwo obrony Rosji podpisało kontrakt na dostawy systemu hipersonicznego Cyrkon dla rosyjskiej armii. Według producenta, dostawy mają zostać zrealizowane do 2025 roku.

Przeczytaj: Rosja: nowe fregaty rakietowe mają przenosić pociski hipersoniczne Cyrkon

Czytaj także: Rosjanie przezbroją swoje wielozadaniowe okręty podwodne na rakiety manewrujące i hipersoniczne

W marcu br. pisaliśmy, że testy rakiet hipersonicznych Cyrkon na okrętach podwodnych rozpoczną się najwcześniej w czerwcu. Przypomnijmy, że w styczniu br. resort obrony Rosji oświadczył, że próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni. Potrzebne są jeszcze próby odpalania „hipersoników” z okrętów podwodnych. Nie sprecyzowano jednak wówczas, kiedy miałyby one ruszyć.

Strona rosyjska twierdzi, że założenia dotyczące systemu Cyrkon zakładają możliwość atakowania takimi pociskami rakietowymi celów naziemnych i nawodnych z odległości ponad 1000 km.

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim. Według informacji resortu, pocisk lecących z prędkością przekraczającą Mach 8 trafił w cel przybrzeżny z odległości ponad 350 km. Test Cyrkona był częścią prób różnych rodzajów broni. Należy zaznaczyć, że była to już kolejna próba pocisku hipersonicznego Cyrkon.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply