Żeby oficjalnie przyjąć do służby rosyjskie rakiety hipersoniczne Cyrkon, konieczne jest przeprowadzenie testowych wystrzeleń z okrętu podwodnego. Te jednak nie ruszą wcześniej, niż latem tego roku – twierdzą źródła Tass w rosyjskiej zbrojeniówce.

W czwartek agencja Tass podała, powołując się na swoje „wysoko postawione źródło” w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, że testy rakiet hipersonicznych systemu Cyrkon na okrętach podwodnych odbędą się nie wcześniej, niż w czerwcu tego roku.

„Cyrkon może zostać po raz pierwszy próbnie wystrzelony z Sewerodwińska [okrętu podwodnego Floty Północnej – red.] najwcześniej w czerwcu. Jak na razie nie ma żadnej dokładnej daty rozpoczęcia prób” – cytuje swoje źródło agencja Tass.

Przypomnijmy, że w styczniu br. resort obrony Rosji oświadczył, że próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni. Potrzebne są jeszcze próby odpalania „hipersoników” z okrętów podwodnych. Nie sprecyzowano jednak wówczas, kiedy miałyby one ruszyć.

Czytaj także: Rosja zamówi więcej broni hipersonicznej i precyzyjnej dalekiego zasięgu

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim. Do tej pory Cyrkon był testowany tylko na tej jednostce.

Inne źródło twierdzi, że w rosyjskiej zbrojeniówce podjęto decyzję o maksymalnym przyspieszeniu prób systemu Cyrkon. Mają one odtąd być prowadzone jednocześnie na okrętach nawodnych i podwodnych.

„Fregata będzie prowadzić testowe wystrzelenia broni hipersonicznej dwukrotnie w ciągu roku w ramach powietrznych testów rozwojowych i do czterech razy [rocznie – red.] w ramach połączonych prób państwowych. Jednocześnie, powietrzne testy rozwojowe Cyrkona z okrętów podwodnych zaczną się latem. Wykonanych ma zostać do czterech wystrzeleń, z czego pierwsze z pozycji nawodnej. Jesienią, rozpoczną się państwowe próby z [okrętu podwodnego] Sewerodwińsk. Jeśli się powiodą w przypadku obu typów nosicieli, Cyrkon może zostać przyjęty do służby w pierwszej połowie 2022 roku” – cytuje swoje źródło Tass.

Producent systemu Cyrkon odmówił skomentowania tych informacji dla rosyjskich mediów.

Strona rosyjska twierdzi, że założenia dotyczące systemu Cyrkon zakładają możliwość atakowania takimi pociskami rakietowymi celów naziemnych i nawodnych z odległości ponad 1000 km, a nawet 1,5 tys. km.

Przeczytaj także: Ujawniono, ile kosztuje Rosję jej najnowsze uzbrojenie, m.in. broń hipersoniczna

Czytaj również: Rosja: nowe fregaty rakietowe mają przenosić pociski hipersoniczne Cyrkon

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply