Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, w 2022 roku wojska lądowe Rosji mają otrzymać ponad 400 wozów bojowych. Podobne deklaracje Rosjanie przedstawili rok temu.

W tym roku stan rosyjskich wojsk lądowych ma powiększyć się o ponad 400 wozów bojowych – czołgów i innych pojazdów opancerzonych. Takie plany ogłosiło na początku 2022 roku ministerstwo obrony Rosji.

Według podanych informacji, będzie to realizacja państwowego zamówienia obronnego. Rosyjskie zakłady mają, zgodnie z założonym planem, dostarczyć w bieżącym roku zarówno nowe, jak i zmodernizowane pojazdy. Dodano, że chodzi o egzemplarze, które wcześniej sprawdziły się w eksploatacji w różnych strefach klimatycznych.

Jak podano, rosyjska armia ma otrzymać „nowe czołgi” T-72B3M, T-80BWM i T-90M, a także bojowe wozy piechoty BMP-3. Należy zaznaczyć, że wspomniane typy czołgów to faktycznie głęboko zmodernizowane konstrukcje jeszcze z czasów sowieckich. Pojazdy te w ostatnich latach są bieżąco dostarczane rosyjskiej armii.

Przeczytaj: Rosja wzmacnia obwód kaliningradzki zmodernizowanymi czołgami T-72B3

Czytaj także: Zmodernizowane czołgi T-80 BWM dołączyły do rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego

Czytaj również: Kolejne czołgi T-90M Proryw trafiły do rosyjskiej armii [+FOTO]

Ponadto, rosyjscy żołnierze dostaną także zmodernizowane wozy BMP-2 z przedziałem bojowym Bierieżok, a także kołowe transportery opancerzone BTR-82A.

W lutym 2020 roku pisaliśmy, że według założeń opracowanych przez Ministerstwo obrony Rosji do 2027 wojska lądowe mają otrzymać nawet około 900 czołgów. W tej liczbie ma być 400 nowych pojazdów T-90M lub starszych wersji zmodernizowanej do tego standardu, a także nowoczesne czołgi T-14 na platformie Armata.

Dodajmy, że niespełna rok temu ministerstwo obrony Rosji również planowało wprowadzenie w 2021 roku ponad 400 pojazdów opancerzonych i czołgów na wyposażenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wówczas zapowiedzi te, pod względem rodzaju pojazdów, były analogiczne: czołgi T-72B3M, T-80BM, T-90M, bojowe wozy piechoty BWP-3, zmodernizowane BWP-2 z przedziałem bojowym „Bierieżok” oraz transportery opancerzone BTR-82A.

T-72B3M to wersja znacząco zmodernizowana pod względem bojowym i mobilnym. Posiada nowe silniki o mocy 1130 KM, czyli o blisko 300 KM więcej niż w T-72 B3, a także lepszą ochronę przed amunicją kumulacyjną. Poprawiono też system uzbrojenia. Strona rosyjska informowała, że czołgi T-72B3 „otrzymały nowy, mocny silnik, zaawansowany system kierowania ogniem, kamerę cofania i kompleksowy wyświetlacz dla kierowcy”. Prace były realizowane w ramach planu zamówień zbrojeniowych, który zakładał, że czołgi z zapasów remontowych zostaną poddane gruntownej modernizacji do poziomu T-72B3 – podało biuro prasowe. Według rosyjskich mediów, czołgi te są też uzbrojone w rakiety.

Zobacz też: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Czytaj także: Rosja planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M

Czołg T-80BWM to zmodernizowana wersja pojazdu T-80BW z lat 80. XX wieku, o poprawionych charakterystykach. W porównaniu z wersją wcześniejszą, posiada większą siłę i zasięg ognia, lepszą przeżywalność i ochronę. Ulepszeniu uległo również podwozie pojazdu. Wyposażono go w wielokanałowy, modułowy celownik Sosna-U m.in. z kanałem termowizyjnym i naprowadzania rakiet. Pojazd waży 46 ton, posiada armatę kal. 125 mm i turbinę gazową GTD-1250 o mocy 1250 KM, dzięki której spadło zużycie paliwa przy pracy jednostki napędowej na postoju, przy włączonym systemie kierowania ogniem. Czołg posiada radiostację „Akwedukt” i trójwarstwową ochronę: modułowy system ochrony dynamicznej (pancerz reaktywny) Relikt (w górnej przedniej części kadłuba, z przodu i na szczycie wieży), ekrany kratowe przeciw pociskom kumulacyjnym (głównie w słabiej opancerzonych tylnych częściach kadłuba i wieży) oraz system obrony aktywnej Arena-M.

Czołg T-90M, najbardziej zaawansowany pojazd z rodziny T-90, został opracowany przez Uralskie Biuro Konstrukcyjne Budownictwa Maszyn Transportowych. Według Rostiechu, jest on też najlepiej przystosowanym czołgiem tej rodziny do działań w warunkach współczesnego pola walki. Wpływają na to wyposażenie ochronne oraz nowoczesne, wysoko zautomatyzowane systemy kierowania ogniem. Rosyjski producent twierdzi, że T-90M pod względem efektywności bojowej znacząco przewyższa swojego poprzednika, T-90, zachowując zarazem jego zalety, takie jak „wyjątkowa niezawodność” i niskie koszty eksploatacji. Czołg posiada nowy, bojowy moduł wieżowy z działem kal. 125 mm, pozwalając na użycie nowych pocisków o dużej sile, a także rakiet kierowanych zdolnych do niszczenia czołgów przeciwnika na dystansie do 5 km. Zwiększono zarazem znacząco zdolności ochronne wozu. Pojazdy te mają być zdolne do skutecznego operowania w dzień i w nocy, w różnych warunkach klimatycznych. Zwraca się przy tym uwagę na wady T-90M, w postaci działa starego typu i braku systemu obrony aktywnej.

Z dostępnych danych wynika, że w 2020 roku rosyjska armia otrzymała 30 czołgów T-90M, jakie planowano dostarczyć w latach 2018-2019, a do marca 2021 roku dostarczono 20 z 30 zamówionych w 2019 roku pojazdów. Producent tak duże opóźnienia tłumaczył koniecznością dopracowania automatycznego systemu kierowania ogniem oraz przetestowania nowego modułu wieżowego.

Latem ub. roku pisaliśmy, że Rosjanie prowadzą zaawansowane prace nad najnowszym aktywnym systemem ochrony pojazdów Arena-M, który być może już niedługo zostanie zastosowany w czołgach T-72B3M i T-90M.

Przeczytaj: Rosja planuje wydać na obronność w latach 2022-2024 blisko 150 mld dol.

mil.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply