Rosjanie rozpoczęli wyposażanie jednostek wojskowych obwodu kaliningradzkiego w zmodernizowane czołgi T-72B3.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, partia zmodernizowanych czołgów T-72B3 dotarła do wojsk rosyjskich. Gazeta „Izwiestija” podaje, że w ramach tego resort obrony Rosji rozpoczął wyposażanie w te czołgi jednostek wojskowych obwodu kaliningradzkiego.

T-72B3 mają trafić do batalionów czołgów 7. Gwardyjskiego Pułku Zmechanizowanego i 79. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej. Według informacji rosyjskiej gazety, pierwsza partia nowych czołgów dotarła już w ubiegłym tygodniu na teren obwodu kaliningradzkiego. Cały proces wyposażania jednostek wojskowych w T-72B3 zgodnie z planami ma potrwać do końca 2021 roku. Jak dotąd, do służby weszło 30 pojazdów.

Do obwodu kaliningradzkiego już wcześniej zaczęto wysyłać, w ramach przezbrajania i wzmacniania, inne ciężkie uzbrojenie: w tym roku wieloprowadnicowe systemy rakietowe Smiercz, a w 2019 roku system przeciwlotnicze Tor-M2.

Przeczytaj: Rosja wzmocni obwód kaliningradzki dywizją zmechanizowaną

Czytaj także: Rosyjskie drony wzmocniły obwód kaliningradzki

Zdaniem rosyjskich ekspertów, wzmacnianie przez Rosję swoich sił w obwodzie kaliningradzkim może być odpowiedzią Moskwy na rosnącą obecność sił NATO w regionie, a także na rozmieszczanie przez USA broni pośredniego zasięgu w Europie.

Wcześniej strona rosyjska informowała, że czołgi T-72B3 „otrzymały nowy, mocny silnik, zaawansowany system kierowania ogniem, kamerę cofania i kompleksowy wyświetlacz dla kierowcy”. Prace były realizowane w ramach planu zamówień zbrojeniowych, który zakładał, że czołgi z zapasów remontowych zostaną poddane gruntownej modernizacji do poziomu T-72B3 – podało biuro prasowe. Według rosyjskich mediów, czołgi te są też uzbrojone w rakiety.

Zobacz też: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

„Opracowując czołg T-72, specjaliści zintegrowali znaczny potencjał modernizacji, który jest obecnie aktywnie wykorzystywany. Aktualizacja objęła właściwie wszystkie systemy, poprawiając manewrowość pojazdów oraz zwiększając ich siłę ognia i ochronę, w tym osłonę pancerza” – przekazało wcześniej biuro prasowe Urałwagonzawod, gdzie prowadzono modernizację T-72.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział wcześniej, że po wynikach Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych specjaliści zaproponowali pewne rozwiązania techniczne mające na celu zwiększenie skuteczności bojowej i niezawodności T-72, co zaowocowało modyfikacją T-72B3M, która niektórymi cechami przyćmiewała zagranicznych rywali.

Rosja planuje zmodernizować wszystkie swoje operacyjne czołgi T-72, powiedział szef rosyjskiego resortu obrony. Wcześniej, dowódca rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, gen. Aleksandr Łapin poinformował, że stacjonujący w obwodzie czelabińskim batalion czołgów z 90. Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej otrzymał 10 zmodernizowanych czołgów T-72B3M.

„W sierpniu Gwardyjska Dywizja Pancerna z Centralnego Okręgu Wojskowego otrzymała 10 czołgów T-72B3M o ulepszonych parametrach bojowych” – powiedział gen. Łapin, cytowany przez Tass. Dodał, że nowy sprzęt zwiększy zdolności bojowe tego związku taktycznego poprzez ulepszoną manewrowość, opancerzenie ochronne załogi oraz wykorzystywanie nowoczesnego oprzyrządowania celowniczego.

Poinformowano, że czołgi, które weszły do służby w Dywizji na południowym Uralu są wyposażone w nowy silnik, wbudowane systemu ochrony aktywnej i pasywnej, a także system łączności „Akwieduk” (Akwedukt) i wielokanałowy celownik Sosna-U z termowizorem.

Przeczytaj: Eksperci z USA: w razie rosyjskiej agresji, Polacy razem z siłami USA mają zająć obwód kaliningradzki

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply