Rosjanie kontynuują modernizację swoich starszych czołgów T-80 do standardu T-80BWM.

W tym tygodniu służba prasowa Omskiego Zakładu Budowy Pojazdów Transportowych (OmskTransmasz) poinformowała o wysłaniu do rosyjskich wojsk lądowych pierwszej w tym roku partii zmodernizowanych czołgów T-80BWM, z silnikiem turbinogazowym.

Zaznaczono, że w celu kontroli działania systemów i mechanizmów czołgu i dla oceny tego, czy odpowiada wyznaczonym parametrom technicznym, przeprowadzono wszelkie konieczne w takich sytuacjach testy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym roku, czołgi T-80BWM po raz pierwszy zostały przetestowane latem. W programie testów uwzględniono m.in. pokonywanie przeszkód wodnych, co sprawdzano w specjalnym, sztucznym zbiorniku na poligonie. Ponadto, niezawodność pojazdu miało potwierdzić przejechanie przez niego 5 tys. km.

Dyrektor generalny OmskTransmasz, Igor Łobow powiedział, że czołgi tego typu są świetnie przygotowane do działania w niskich temperaturach, a teraz udowodniono, że mogą operować w każdych warunkach.

Strona rosyjska nie podała informacji o tym, ile czołgów liczy ta partia, ani dokąd pojazdy te zostały wysłane.

Czołg T-80BWM to zmodernizowana wersja pojazdu T-80BW z lat 80. XX wieku, o poprawionych charakterystykach. W porównaniu z wersją wcześniejszą, posiada większą siłę i zasięg ognia, lepszą przeżywalność i ochronę. Wyposażono go w wielokanałowy, modułowy celownik Sosna-U m.in. z kanałem termowizyjnym i naprowadzania rakiet. Pojazd waży 46 ton, posiada armatę kal. 125 mm i turbinę gazową GTD-1250, dzięki której spadło zużycie paliwa przy pracy jednostki napędowej na postoju, przy włączonym systemie kierowania ogniem. Czołg posiada radiostację „Akwedukt” i trójwarstwową ochronę: modułowy system ochrony dynamicznej (pancerz reaktywny) Relikt (w górnej przedniej części kadłuba, z przodu i na szczycie wieży), ekrany kratowe przeciw pociskom kumulacyjnym (głównie w słabiej opancerzonych tylnych częściach kadłuba i wieży) oraz system obrony aktywnej Arena-M.

Przeczytaj: W Rosji trwają prace nad nowym systemem aktywnej ochrony dla czołgów – Arena-M

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie planują obecnie doprowadzić do standardu T-80BWM około 300-400 czołgów. Jak dotąd, zmodernizowany pojazdy trafiły do pododdziałów pancernych Zachodniego, Wschodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również Floty Północnej. Należy spodziewać się, że niebawem trafią też do jednostek pancernych Południowego Okręgu Wojskowego.

Czytaj także: Rosja planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M

rg.ru / topwar.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz