Obywatele Stanów Zjednoczonych oraz ponad 60 innych krajów, będą musieli wystąpić o płatną wizę, by uzyskać prawo wjazdu na terytorium krajów Strefy Schengen, w tym Polski – poinformowało w sobotę radio RMF FM.

Powodem jest Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż, który zgodnie z decyzją Unii Europejskiej ma zostać uruchomiony od 2021 roku. Choć Bruksela woli mówić o „zezwoleniu”, to amerykańskie media informując o tym podają, że chodzi o wprowadzenie wiz.

Unijny system ma obejmować obywateli kilkudziesięciu krajów, których mieszkańcy obecnie nie potrzebują wiz, by wjechać nawet na 90 dni na terytorium krajów Strefy Schengen. Poza Stanami Zjednoczonymi, a to dotyczyć także obywateli takich krajów, jak na przykład Australia, Argentyna, Brazylia, Kanada, Korea Południowa, Japonia czy Izrael.

 

Każda osoba aplikująca o taką wizę będzie musiała wypełnić w internecie specjalny wniosek. Ma to nie trwać długo, choć będzie wymagać podania np. numeru paszportu i karty płatniczej. We wniosku znajdą się też pytania ws. podróży do stref objętych konfliktami, wcześniejszych wizyta w krajach należących do Strefy Schengen, a także m.in. przeszłości kryminalnej czy zawodowej. Opłata ma wynosić 7 euro. Po jej uiszczeniu, system sprawdzi dane aplikującej osoby w katalogach Interpolu.

Bruksela szacuje, że około 5 proc. aplikujących będzie musiało czekać na udzielenie zgody dłużej niż przewidywane kilka minut z powodu odmowy systemu. Wówczas połowa z nich będzie musiała przejść dodatkową, indywidualna procedura kontrolna. Pozostali, według szacunków UE, nie otrzymają zgody na wjazd na teren krajów należących do Strefy Schengen.

Jak tłumaczą władze UE, zaostrzenie rygoru wjazdowego wynika z potrzeby “podniesienia poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją i terroryzmem”.

Ponadto, wnoszone opłaty trafią do unijnego budżetu. Wiadomo, że liczba przyjazdów do strefy Schengen z krajów objętych ruchem bezwizowym sięga 40 mln – 3/4 z tego to Amerykanie.

Według danych rządowych, w 2017 roku Polskę odwiedziło ponad 620 tys. Amerykanów.

Poza Polską, USA utrzymują wizy wjazdowe tylko dla czterech krajów członkowskich UE: Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii.

Przypomnijmy, że dwa lata temu Parlament Europejski wezwał do wprowadzenia wiz dla obywateli USA.

Rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply