Europarlamentarzyści chcą czasowych wiz dla krajów które nie przestrzegają zasady wzajemności wizowej.

Apel eurodeputowanych skierowany jest do Komisji Europejskiej. Chcieliby, aby KEw ciągu dwóch miesięcy podjęła działania prawne mające przywrócić obowiązek wizowy dla obywateli państw trzecich nieprzestrzegających zasady wzajemności wizowej z UE.

Jedynym z takich krajów są Stany Zjednoczone, do których wiz potrzebują obywatele Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii pomimo, że obywatele amerykańscy mogą przebywać bez wiz we wszystkich krajach UE. Apel, który przybrał formę rezolucji PE nie jest wiążący dla Komisji Europejskiej.

Przyjęte wcześniej rozporządzenie o wzajemności wizowej nakłada na Komisję Europejską obowiązek zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na rok dla obywateli tych państw, które wymagają wiz od obywateli państw UE. Musi to nastąpić w ciągu dwóch lat od opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE notyfikacji o braku wzajemności wizowej ze strony tych państw.

CZYTAJ TAKŻE:
Unia Europejska wprowadzi wizy wobec USA?

Termin ten upłynął 12 kwietnia 2016 r. Wtedy oprócz USA, zasady wzajemności wizowej z UE nie była przestrzegana również przez Kanadę i Brunei. Komisja nie przywróciła jednak obowiązku wizowego, a zwróciła się o opinię europarlamentu i Rady UE (rządów państw członkowskich).

Agencja Reutera poinformowała, że według nieoficjalnych wiadomości Komisja Europejska zajmie swoje stanowisko do czerwca 2017 roku.

kresy.pl / onet.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mop :

  MOGA SOBIE POGADAC I TAK GÓ.NO ZROBIA…BĘDĄ WPROWADZAC WIZY TYM,KTÓRZY ICH STWORRZYLI. SMIECU WARTE.
  Rodzinni potomkowie majątkowi pro-nazistowskich bankierów (Rockefellerowie) przewodzą CFR i tym samym sterują polityką amerykańską. Do CFR przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat przynależeli prezydenci Stanów Zjednoczonych, oraz zanim jeszcze „zostali wyniesieni” na owe stanowisko. Media, Departament Stanu, agencje wywiadowcze, centralna bankowość, Biały Dom, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, amerykańska edukacja, przedsiębiorstwa i koncerny są po brzegi wypełnione członkami CFR, włączając w to amerykański kongres, na szczycie potężnej piramidy tego „niewidzialnego rządu” stoi nikt inny jak David Rockefeller – senior rodu finansującego CFR od samego początku jej istnienia: Te same korporacje kontrolują nie tylko Amerykę poprzez CFR, ale również Europę poprzez zbudowaną przez siebie Unię Europejską. Ponad korporacjami stoi prywatny kartel bankowy kilkunastu rodzin (przedstawiciele – ordynaci rodowi to kilkunastu niewybieralnych, podstępnych ludzi posiadających nieograniczoną władzę poprzez tworzenie waluty amerykańskiej i brytyjskiej), który dostarcza walutę dla całych narodów.

 2. Avatar
  gan :

  Co się tak tych wiz czepili, jakby od tego zależało czyjeś życie? Idzie się do ambasady w Warszawie, wypełnia wniosek i dostaje wizę lub wizy do paszportu. Tak samo jak do innych krajów – Chin, Indonezji, Panamy…. W czym ten wydumany problem? Może by PE poszedł za ciosem i zaszantażował wszystkie inne kraje świata, do których potrzebna wiza..?

 3. Avatar
  kbog :

  Uważam, że zasada równości i wzajemnego poszanowania powinna obowiązywać wszystkie państwa. W oparciu o nią polski rząd już dawno powinien wprowadzić wizy dla Amerykanów z USA. Żebranie o ruch bezwizowy dla Polaków chcących wyjechać do USA jest już od dawna poniżające. Niestety nasz rząd twierdzi , że jesteśmy suwerenni co jest śmiechu warte.