Prezydent USA Donald Trump w swoim stylu odniósł się na Twitterze do ustępstw prezydenta Francji Emmanuela Macrona i rządu w Paryżu względem ruchu „żółtych kamizelek”.

Jak informowaliśmy, we wtorek pod wpływem masowych protestów ruchu „żółtych kamizelek” francuski rząd ustąpił i zawiesił na pół roku planowaną podwyżkę akcyzy na paliwo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Cieszę się, że mój przyjaciel Emmanuel Macron i protestujący w Paryżu zgodzili się z wnioskiem, do którego doszedłem dwa lata temu” – skomentował na Twitterze prezydent USA, Donald Trump. W tym wpisie i kolejnych odniósł się od porozumienia paryskiego z 2015 roku. Trump jest jego krytykiem i półtora roku temu ogłosił, że USA wycofują się z niego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Trump spotkał się z Macronem – wcześniej skrytykował jego słowa nt. europejskiej armii

Czytaj także: Macron: jesteśmy sojusznikiem USA, a nie ich wasalem

„Porozumienie paryskie jest bardzo wadliwe, ponieważ podnosi ceny energii dla odpowiedzialnych krajów, jednocześnie wybielając jednych z najgorszych trucicieli na świecie. Chcę czystego powietrza i czystej wody zrobiłem wielkie kroki na rzecz poprawy środowiska w Ameryce. Ale amerykańscy podatnicy i pracownicy, nie powinny płacić za sprzątanie zanieczyszczenia innych krajów” – oświadczył prezydent USA.

Później odniósł się również do relacji z Pekinem.

„Albo będziemy mieli prawdziwą umowę z Chinami, albo żadnej – a wówczas będziemy nakładać wielkie taryfy przeciwko chińskim produktom dostarczanym do Stanów Zjednoczonych” – zapowiedział Trump. Dodał, że wierzy w to, że ostatecznie uda się osiągną porozumienie „albo teraz albo w przyszłości”. Podkreślił też, że Chińczycy nie chcą taryf.

Macron ustępuje „żółtym kamizelkom”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek premier Francji Eduard Philippe ogłosił, że rząd na sześć miesięcy wstrzymuje wprowadzenie podwyżek cen paliwa. Decyzja francuskich władz ma związek z masowymi demonstracjami ruchu „żółtych kamizelek”. Sześciomiesięczne moratorium na podwyżkę akcyzy ma służyć wypracowaniu rozwiązań, które pomogłyby biedniejszym w przystosowaniu się do planowanych zmian. Philippe zapewnił również, że w czasie zimy nie będzie wzrostu cen gazu ani energii elektrycznej.

PRZECZYTAJ: Władze Francji uginają się przez „żółtymi kamizelkami” – opozycja wzywa do przyspieszonych wyborów [+VIDEO]

Prawdopodobnie ustępstwo ze strony władz Francji nie zadowoli protestujących. Tego rodzaju działań oczekiwali w początkowej fazie protestów. Obecnie, „żółte kamizelki” domagają się również znacznej podwyżki zagwarantowanych prawnie minimalnych zarobków i dymisji prezydenta Emmanuela Macrona. Wielu przedstawicieli ruchu nawołuje też do ponownego wyjścia na ulicę w najbliższą sobotę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oświadczyła, że do zapowiedzi rządu podchodzi sceptycznie. Jej zdaniem proponowane przez rząd moratorium nie spełnia oczekiwań Francuzów.

Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz