Nowy minister obrony Chińskiej Republiki Ludowej, Wei Fenghe w pierwszą podróż zagraniczną wyruszył do Rosji.

Wei Fenghe objął stanowisko ministra obrony ChRL 19 marca bieżącego roku. 3 kwietnia przybył do Moskwy, gdzie był witany z pompą przez kompanię honorową rosyjskiej armii i rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu. Wizyta jest komentowana przez wiele mediów amerykańskich i chińskich.

“Washington Post” pisze o “niezwykle zuchwałym” oświadczeniu, od jakiego gen. Wei Fenghe rozpoczął swoją rosyjską wizytę. Chiński minister obrony powiedział, że wybrał Rosję na cel swojej pierwszej zagranicznej wizyty by “pokazać światu wysoki poziom rozwoju naszych [chińsko-rosyjskich] stosunków i zdecydowanej woli naszych armii by wzmocnić strategiczną kooperację”. “Washington Post” nie omieszkał przy tym przypomnieć, że Chiny i Rosja są “dawnymi komunistycznymi rywalami”. W czasach “zimnej wojny” Mao Zedong wystąpił przeciw przywódcy Związku Radzieckiego Nikicie Chruszczowowi, a w 1972 roku nawiązał relacje z USA, co zdecydowanie pogorszyło pozycję strategiczną Moskwy.

Gen. Wei nie ukrywał tego, kto jest głównym adresatem jego komunikatu – “niech Amerykanie wiedzą o bliskich więzach między siłami zbrojnymi Chin i Rosji”. W podobne tony uderzył Szojgu twierdząc, że wizyta jego odpowiednika “podkreśla specjalny charakter relacji Rosji i Chin”. “Washington Post” komentuje spotkanie ministrów obrony dwóch państw przypominając zeszłoroczne wspólne ćwiczenia żołnierzy chińskich i rosyjskich na Morzu Południowochińskim i Bałtyku.

Wizyta chińskiego ministra obrony w Moskwie nastąpiła po wtorkowym wdrożeniu przez Chiny ceł na część dóbr importowanych z USA, co było odpowiedzią Pekinu na wcześniejsze nałożenie ceł na chińskie produkty i stworzenie barier dla chińskich inwestorów przez władze USA. Wielu komentatorów uznaje to za początek wojny celnej między dwoma supermocarstwami.

washingtonpost.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply