USA rozważają wysłanie Ukrainie starszych wersji systemów obrony powietrznej HAWK, które od dziesięcioleci znajdują się w magazynach, by pomóc Ukraińcom bronić się przed atakami rosyjskich rakiet manewrujących i dronów-kamikadze – podaje Reuters.

Jak pisaliśmy, w połowie października br. ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow poinformował, że Hiszpania dostarczy Ukrainie cztery rakietowe systemy obrony powietrznej HAWK. Podziękował za tę decyzję swojej hiszpańskiej odpowiedniczce. Również sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział podczas konferencji prasowej, że cztery hiszpańskie systemy Hawk trafią na Ukrainę, by wzmocnić jej obronę przeciwlotniczą.

We wtorek agencja Reuters podała, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników rządowych, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie Ukrainie starszych wersji systemów obrony powietrznej HAWK, które znajdują się w magazynach. Miałyby one pomóc Ukraińcom bronić się przed atakami rosyjskich rakiet manewrujących i dronów-kamikadze.

MIM-23 HAWK to amerykański, rakietowy system przeciwlotniczy średniego zasięgu, produkcji koncernu Raytheon, opracowany w latach 60. XX wieku, który od tamtego czasu był wielokrotnie modernizowany. Zaprojektowano go z myślą o zestrzeliwaniu samolotów, ale został ukończony również jako system przeciwrakietowy. W wersjach zmodernizowanych zasięg wynosi do 40 km. Może zwalczać cele lecące na pułapie do 18 km. W USA w latach 1994-2002 systemy Hawk zostały zastąpione przez systemy Patriot.

Stany Zjednoczone wysłały wcześniej na Ukrainę przenośne systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Stinger. Systemy HAWK miałyby być tu swego rodzaju ulepszeniem.

Według Reutersa, administracja prezydenta Joe Bidena skorzystałaby w tym przypadku z tzw. systemu wypłaty prezydenckiej (Presidential Drawdown Authority), by szybko i bez potrzeby wyrażenia zgody przez Kongres wyciągnąć sprzęt z magazynów i wysłać go na Ukrainę.

Nie wiadomo, jak dużo wyrzutni i rakiet systemu HAWK Amerykanie mieliby przekazać Ukraińcom. Reuters zwrócił się w tej sprawie do Białego Domu z prośbą o komentarz, ale spotkał się odmową.

Jedno ze źródeł powiedział agencji, że na początku USA wyślą rakiety przechwytujące, ponieważ nie jest jasne, czy wystarczająca liczba wyrzutni systemu HAWK jest w dobrym stanie. Były one w magazynach przez parędziesiąt lat.

Inny urzędnik uważa, że oficjalna decyzja w sprawie kolejnego pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy w formie wypłaty prezydenckiej, prawdopodobnie o wartości około 350 mln dol., może zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Istnieje prawdopodobieństwo, że pakiet ten będzie obejmował również systemy HAWK.

W ostatnim czasie kilka krajów zadeklarowało wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W środę francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Francja zamierza wysłać w najbliższych tygodniach na Ukrainę 6 dodatkowych armatohaubic Caesar oraz rakietowe systemy przeciwlotnicze, prawdopodobnie typu Crotale. Pisaliśmy też, że brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety przeciwlotnicze AMRAAM, przeznaczone do wystrzeliwania z systemów obrony powietrznej NASAMS, a także kilkaset innych rakiet przeciwlotniczych, drony i haubice. Systemy NASAMS mają dostarczyć Ukraińcom Amerykanie. Wiadomo, że ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie na tych systemach obrony powietrznej. Na Ukrainę dotarły też ostatnio obiecane przez Niemcy systemy IRIS-T.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem w Brukseli, w ramach spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Sojuszu zapowiedział, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej.

Czytaj również: Zełenski chce systemów obrony powietrznej SAMP-T. Zaapelował do Francji i Włoch

Zapowiedzi sojuszników Ukrainy mają związek z niedawnymi, zmasowanymi atakami rakietowymi na ukraińskie terytorium. Rosjanie uderzyli w cele infrastruktury krytycznej, szczególnie w infrastrukturę energetyczną: elektrociepłownie i podstacje średniego napięcia.

Reuters / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Zapowiedzi sojuszników Ukrainy mają związek z niedawnymi, zmasowanymi atakami rakietowymi na ukraińskie terytorium.” – Ukraina nie ma sojuszników bo nie ma sojuszu z USA, Wlk. Brytanią i innymi krajami. Są to co najwyżej jej pomocnicy lub “partnerzy”.