Administracja Stanów Zjednoczonych rozpoczęła negocjacje z Berlinem w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – poinformował we wtorek The Wall Street Journal, powołując się na niemieckiego urzędnika wysokiego szczebla znającego kulisy sprawy.

Jak podaje agencja Interfax, powołując się na Wall Street Journal, zdaniem rozmówcy WSJ w ramach rozmów USA i Niemiec dyskutowane są „groźby sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2”.

WSJ przypomniało, że ​​we wtorek administracja prezydenta USA Joe Bidena ma ostateczny termin ogłoszenia listy firm, które jej zdaniem łamią amerykańskie prawo mające na celu wstrzymanie projektu Nord Stream 2. Firmy te mogą być potencjalnymi celami sankcji USA.

Jednocześnie, zdaniem WSJ, Stany Zjednoczone mogą odmówić nałożenia sankcji powołując się na interes narodowy.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona w ponad 90%. Prace wznowiono na początku lutego, ponad rok po ich zawieszeniu z powodu sprzeciwu poprzedniej administracji USA.

Wcześniej w lutym rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że nałożenie sankcji to tylko jeden ze sposobów wpływania na sytuację wokół budowy gazociągu Nord Stream 2. Wyjaśnił, że Stany Zjednoczone mogą też rozmawiać na temat gazociągu z sojusznikami i partnerami, a także przekonać ich, że Nord Stream 2 to dla nich projekt nieopłacalny.

Price podkreślił, że administracja USA „będzie monitorować proces budowy i certyfikacji” i zdecydować, czy potrzebne są dalsze sankcje.

Rzecznik Departamentu Stanu przypomniał, że administracja USA nie uważa Nord Stream 2 za projekt korzystny dla Europy. Ponadto, zdaniem Departamentu Stanu, rurociąg ten byłby „ciosem dla Ukrainy”.

CZYTAJ TAKŻE: USA: senatorowie apelują do Bidena ws. wdrożenia sankcji przeciwko budowie Nord Stream 2

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz