Amerykańscy senatorowie apelują do prezydenta Bidena, żeby przyjęte przez Kongres sankcje wymierzone w Nord Stream 2 zostały wdrożone. Oczekują terminowej publikacji specjalnego raportu Departamentu Stanu, mającego wskazać firmy, które zostaną objęte sankcjami.

Dwaj amerykańscy senatorowie, Jim Rish z Partii Republikańskiej i Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej wezwali prezydenta Joe Bidena, by zapewnił wdrożenie przyjętych w styczniu br. sankcji przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Senatorowie apelują, by Departament Stanu nie opóźniał momentu przedstawienia Kongresowi raportu, który zgodnie z zasadami przyjętymi w ramach nowych sankcji powinie zostać zaprezentowany do 16 lutego br. Raport ma wskazać konkretne firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2, a także ubezpieczające i nadzorujące inwestycję. Zgodnie z amerykańskim ustawodawstwem, firmy, które znajdą się na tej liście, mają zostać objęte sankcjami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według listu do prezydenta Bidena, którego kopię cytuje agencja Reuters, senatorowie liczą na współpracę z nim, „by położyć kres temu niebezpiecznemu projektowi”. W liście znalazły się również odniesienia do doniesień niemieckich mediów, według których „niemiecki rząd przedstawił ofertę, która wymagałby od Stanów Zjednoczonych zlekceważenia ustawowych sankcji”. Autorzy nie przedstawili jednak żadnych szczegółów, a Reuters nie potwierdził doniesień, o których mowa.

Jak dotąd Departament Stanu nie określił oficjalnie, kiedy wspomniany raport miałby zostać opublikowany.

Przypomnijmy, że jak wynika z dokumentów opublikowanych kilka dni temu przez niemiecką organizację ekologiczną Deutsche Umwelthilfe (DUH), w 2020 roku minister finansów Niemiec, Olaf Scholz z SPD, zaproponował Stanom Zjednoczonym porozumienie warte miliard euro, żeby zapobiec sankcjom na gazociąg Nord Stream 2. Jako podano, przedstawił następującą ofertę administracji ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa: w zamian za budowę (względnie rozbudowę) w Niemczech terminali LNG do importu gazu z USA, Waszyngton zrezygnuje ze sprzeciwu wobec budowy Nord Stream 2. Berlin zaoferował też „pomoc dyplomatyczną”, żeby uspokoić władze w Warszawie i w Kijowie.

Przeczytaj więcej: Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec

Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2

Reuters przypomina, że Nord Stream 2 pomija takie kraje tranzytowe dla gazu z Rosji jak Ukraina czy Słowacja, przez co mogą one zostać pozbawione zysków z opłat przesyłowych. Z kolei za kadencji Donalda Trumpa USA naciskały na eksport gazu skroplonego do Europy, jako alternatywę dla rosyjskiego gazu. Z kolei Rosja i Niemcy oficjalnie twierdzą, że projekt ma wyłącznie komercyjny charakter.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, określił niedawno projekt Nord Stream 2 mianem „złego dealu dla Europy”, ponieważ wystawia Ukrainę i kraje Europy Środkowej na „rosyjską manipulację” i jest sprzeczny z europejskimi celami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył zarazem, że sankcje są tylko jednymi z wielu narzędzi, nad którymi Departament pracuje wspólnie z sojusznikami i partnerami, żeby wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i zabezpieczyć się przed „drapieżczym zachowaniem”.

Agencja Reuters podaje też, że zwolennicy sankcji przeciwko Nord Stream 2 zapowiadają, iż Kongres będzie dalej naciskać na władze w tej kwestii. Ponadto, już kilka firm, w tym Zurich Insurance Group, jeden z 20 ubezpieczycieli konsorcjum Nord Stream 2, wycofało się z projektu z obawy przed amerykańskimi sankcjami.

Przeczytaj: W obawie przed amerykańskimi sankcjami norweska firma wycofuje się z certyfikowania Nord Stream 2

Czytaj: USA będą sprzedawać gaz LNG Niemcom

Tydzień temu wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie dokończony pomimo istniejących trudności.

Jak pisaliśmy wcześniej, według agencji Bloomberg niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent USA Joe Biden przeprowadzą niedługo „nieprzyjemną rozmowę” o Rosji i gazociągu Nord Stream 2. Medium zaznacza, że nasilają się napięcia pomiędzy Niemcami i Stanami Zjednoczonymi. Kanclerz Angela Merkel wspiera projekt gazociągu, aby zachować pokój w koalicji z socjaldemokratami. Gazociąg to także karta przetargowa w rozmowach z nowym prezydentem USA. Bloomberg twierdzi jednak, że jesienią, wraz z pojawieniem się nowego rządu, Niemcy zrezygnują z uczestnictwa w projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt napisał, powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie, że USA po raz pierwszy zasygnalizowały Niemcom gotowość do rozmów o zniesieniu sankcji nałożonych na gazociąg Nord Stream 2, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec.

Operator projektu, firma Nord Stream 2 AG, poinformował w sobotę, że rosyjski statek Fortuna rozpoczął układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii.

Reuters / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz