USA będą sprzedawać gaz LNG Niemcom

W świetle wypowiedzi polityków USA i Niemiec perspektywa importu amerykańskiego gazu LNG przez Niemcy staje się coraz bardziej realna.

Stany Zjednoczone zamierzają konkurować z rosyjskim Gazpromem na niemieckim rynku gazu. – powiedział „Bildowi” zastępca sekretarza ds. energii Dan Brouillette. Według niego wejście Amerykanów na niemiecki rynek ze skroplonym gazem LNG jest tylko kwestią czasu.

Amerykański gaz płynny LNG trafi do Niemiec. Pytanie nie brzmi „czy”, tylko „kiedy”? – powiedział poniedziałkowemu „Bildowi” Brouillette.

Amerykański urzędnik przyznał, że amerykański LNG jest droższy od gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom. Jego zdaniem jego obecność na rynku będzie powstrzymywała rosyjski koncern przed eskalacją oczekiwań.

Ze względu na obecność amerykańskiego LNG Gazprom nie będzie mógł żądać wszystkiego co mu się żywnie podoba – mówił zastępca sekretarza ds. energii.

„Bild” przytoczył także słowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richarda Grenella, który powiedział gazecie, że Angela Merkel zapewniła Donalda Trumpa, iż Niemcy chcą kupować gaz od USA. Trump wielokrotnie krytykował Niemcy za „finansowanie Rosji” poprzez korzystanie z rosyjskiego gazu. W odpowiedzi Berlin wyraził zainteresowanie dywersyfikacją dostaw.

PRZECZYTAJ: Trump: Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być zakładnikiem Rosji jak Niemcy

Przypomnijmy, że w lipcu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent USA Donald Trump zawarli porozumienie oddalające widmo wojny handlowej między UE a USA. Jednym z punktów porozumienia było „natychmiastowe” zwiększenie importu amerykańskiej soi i skroplonego gazu LNG przez Unię Europejską.

Kresy.pl / PAP / Deutsche Welle

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply