Juncker chwalony za „oswojenie” Trumpa

Jean-Claude Juncker i Donald Trump zawarli porozumienie, które odsuwa niebezpieczeństwo wojny handlowej między USA a UE.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się w środę z prezydentem USA Donaldem Trumpem, by zapobiec eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA a Unią Europejską. Wydaje się, że w pełni mu się to udało.

Jak stwierdziła agencja AFP, europejskie stolice z zadowoleniem przyjęły porozumienie w sprawie handlu zawarte podczas wizyty Junckera w Białym Domu.

Po rozmowach obaj politycy ogłosili, że zawarli porozumienie, a Trump powiedział, że stosunki pomiędzy USA a UE wchodzą w „nową fazę”. Waszyngton nie nałoży, przynajmniej na razie, ceł na samochody sprowadzane z Europy natomiast według słów Trumpa UE zobowiązała się do „natychmiastowego” zwiększenia importu amerykańskiej soi i skroplonego gazu LNG. Zwiększeniu mają ulec także obroty między USA a UE w zakresie usług i handlu produktami chemicznymi, farmaceutycznymi i medycznymi.

Strony zobowiązały się także do podjęcia negocjacji handlowych i podjęcia prac zmierzających do zmniejszenia barier biurokratycznych w handlu. Specjalna grupa robocza ma rozwiązać sprawę nałożonych ostatnio przez USA ceł na stal aluminium i europejskich ceł odwetowych. Oznacza to, że na razie taryfy te pozostają w mocy. Według Trumpa uzgodniono, że polityka USA i UE powinna zmierzać do modelu „zero taryf, zero subsydiów”.

Z porozumienia Junckera z Trumpem zadowolone są Niemcy, ponieważ odsunęło ono ryzyko dla ich przemysłu motoryzacyjnego w postaci ceł na samochody. Mniej entuzjazmu wykazała Francja, która ustami jej ministra finansów Bruno Le Maire wskazała, że porozumienie zostało zawarte „pod presją” i wyraziła wątpliwości co do zgodności modyfikowanej genetycznie amerykańskiej soi z europejskimi standardami. Generalnie porozumienie przyjęto jednak z ulgą. Agencja Reutera przypisuje ten sukces umiejętnościom negocjacyjnym Junckera przypominając, że jeszcze dwa tygodnie temu kwestionowano jego zdolność do zarządzania KE po tym, jak zataczał się na szczycie NATO. Agencja cytuje m.in. wiedeńską gazetę Der Standard, która nazwała porozumienie „majstersztykiem” i stwierdziła, że „Juncker wie, jak oswoić Trumpa”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Jean-Claude Juncker: Władimir Putin to mój przyjaciel

Kresy.pl / Reuters / AFP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz