Reuters: Ukraina w ostatniej chwili wycofała się z nowej umowy zbożowej z Rosją

Rosja i Ukraina przez dwa miesiące negocjowały z Turcją porozumienie zapewniające bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym i osiągnęły porozumienie, ale Kijów niespodziewanie wycofał się z umowy – podała agencja Reuters. Umowa umożliwiałaby eksport ukraińskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne.

Agencja Reuters podała w poniedziałek, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, że Ukraina i Rosja przez dwa miesiące negocjowały z Turcją porozumienie dotyczące bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym. Uzgodniono tekst dokumentu, który miał zostać przedstawiony przez Ankarę, lecz Kijów niespodziewanie wycofał się z umowy.

Jak czytamy, porozumienie dotyczyło “zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi handlowej na Morzu Czarnym”.

Reuters podaje, że Ukraina formalnie nie chciała go podpisywać. Kijów dał jednak zgodę tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, by ogłosił je 30 marca, dzień przed lokalnymi wyborami w Turcji.

“W ostatniej chwili Ukraina nagle wycofała się, a umowa została storpedowana” – agencja cytuje jednego z rozmówców.

Przebieg zdarzeń potwierdziły także pozostałe źródła Reutersa. Tymczasem Ukraina, Rosja i Turcja odmówiły komentarza w sprawie.

Umowa umożliwiałaby eksport ukraińskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne.

Przeczytaj: Minister rolnictwa przyznaje, że rozmowy z Ukrainą są bardzo trudne

Informacje o trwających w tej sprawie negocjacjach przekazał już w styczniu ambasador Ukrainy w Turcji. Deklarował wówczas, że toczą się “pewne negocjacje” w sprawie inicjatywy dotyczącej eksportu zbóż za pośrednictwem ONZ, która została zamknięta latem 2023 roku.

Kijów uruchomił w sierpniu 2023 r. w porozumieniu z Turcją tzw. korytarz humanitarny dla statków zmierzających do Afryki i Azji, by obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego ze strony Rosji po wycofaniu się Moskwy z tzw. umowy zbożowej.

Czytaj także: Zełenski uważa, że PiS przegrał wybory przez embargo na zboże z Ukrainy

reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Takie są rozmowy z Ukrainą. Były porozumienia mińskie – niedotrzymane przez Ukrainę. Było parafowane porozumienia w sprawie zaprzestania walk w 2022 roku – Ukraina się nagle wycofała po rozmowie z angolem. Teraz kolejne uzgodnione porozumienie – znowu się wycofała i jak zwykle bez podania przyczyn. Mamy specjalistów od prawa międzynarodowego i oceny politycznej (jedynie słusznych), którzy powiedzą, że wszystko to prowokacje Putina. Ostatnio jakaś idiotka, specjalistka iranistka (mówiąca po polsku) powiedziała, że konflikt Izrael – Iran to też ręka Putina. Widocznie kazał żydom zbombardować konsulat irański. Takich idiotek i idiotów mamy w Polsce bardzo dużo, niemal wyłącznie na istotnych stanowiskach. Mierni, ale wierni, jak za komuny.