Litwa przyłączy się do inicjatywy Czech w sprawie nabycia i przesyłania amunicji na Ukrainę – poinformowała premier Ingrida Šimonytė w rozmowie telefonicznej z szefem czeskiego rządu.

Jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Premier Litwy, kraj ten przyłączy się do inicjatywy Czech w sprawie nabycia i przesyłania amunicji na Ukrainę.

“To bardzo ważna inicjatywa, zwłaszcza w tym okresie, kiedy dostawy amunicji na Ukrainę uległy spowolnieniu. Litwa, tak jak dotychczas, nadal będzie wspierać wszelkie formy wsparcia, które zwiększą zdolność Ukrainy do skutecznej obrony przed rosyjską agresją, tym samym w obronie wolności całej Europy” – powiedziała premier Šimonytė.

Jak oświadczył czeski prezydent Petr Pavel podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Według czeskiego prezydenta przedstawicielom kraju udało się znaleźć za granicą około 500 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm. Dodał, że jeśli szybko znajdą się fundusze, będą mogły zostać przetransportowane na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

Petr Pavel zauważył, że Czechy zwrócą się do partnerów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji i innych krajów, którzy będą mogli wnieść wkład w te wysiłki.

Jednocześnie nie sprecyzował, w jakich krajach znajdują się te setki tysięcy amunicji artyleryjskiej, której Ukraina potrzebuje, aby odeprzeć rosyjską agresję. Czeski prezydent dodał też, że kraj obecnie poszukuje broni i sprzętu na całym świecie, a także współpracują w tym kierunku z partnerami z NATO.

Również rząd Kanady jest bliski przeznaczenia środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Kraj jest gotowy poprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej. Według źródeł w ministerstwie obrony kanady rząd przygotowuje się do poparcia propozycji przeznaczenia 30 mln dolarów na zakup tych pocisków.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply