Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch przebywa z wizytą na Ukrainie, gdzie spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) Ołeksijem Daniłowem. Soloch opowiedział się za nawiązaniem współpracy wojskowej pomiędzy Ukrainą, Rumunią i Polską na wzór brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Jak podała w czwartek w swoim komunikacie RNBO, Daniłow na początku spotkania podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. „Polska jest naszym oddanym przyjacielem i wiarygodnym partnerem w obecnych trudnych czasach dla Ukrainy. Bardzo to doceniamy” – mówił Daniłow. Soloch pochwalił ostatnią wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce zauważając, że Wołodymyr Zełenski dołożył wielu starań, aby zintensyfikować stosunki z Polską. Szef BBN podkreślał, że Polska konsekwentnie wspiera europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy.

Sekretarz RNBO poinformował swojego polskiego odpowiednika o przebiegu dochodzenia w sprawie zestrzelenia w Iranie ukraińskiego Boeinga 737. Strony wymieniły się też opiniami odnośnie sytuacji na Donbasie. Daniłow stwierdził, że mimo porozumień osiągniętych w formacie normandzkim “dynamika ostrzałów ukraińskich pozycji niestety pozostaje negatywna”.

Paweł Soloch i Ołeksij Daniłow szczegółowo omówili współpracę dwustronną w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności współpracę kompleksów wojskowo-przemysłowych, a także intensyfikację współpracy na poziomie RNBO i BBN. Szef RNBO w tym kontekście wyraził znaczenie dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Strony wymieniły się też opiniami na temat sytuacji w regionie, a także w Europie i na świecie. Danilow i Soloch wyrazili potrzebę rozszerzenia współpracy regionalnej, w szczególności w rejonach Morza Czarnego i Bałtyku.

Szef BBN uznał współpracę w ramach wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG) za udaną i wyraził opinię na temat celowości wprowadzenia takiej współpracy wojskowej między Ukrainą, Rumunią i Polską.

Strony dyskutowały również o możliwości kontynuowania działań w formacie “strategicznego dialogu” szefów bezpieczeństwa narodowego Ukrainy-Polski-USA-Białorusi, zwracając uwagę na zainteresowanie utrzymaniem i rozwijaniem tego formatu współpracy.

Jak podaje strona internetowa brygady, LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano we wrześniu 2014 roku. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku a pełną zdolność operacyjną osiągnęła w styczniu 2017 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie a bataliony jednostki pozostają w gotowości w swoich krajach. Brygada nawiązuje do tradycji wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ma służyć zacieśnianiu współpracy wojskowej Polski, Litwy i Ukrainy. Personel LITPOLUKRBRIG bierze udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych a także może, w razie uzyskania mandatu ONZ, uczestniczyć w operacjach międzynarodowych. Dowództwo brygady jest rotacyjne. We wrześniu 2018 roku dowódcą brygady na 3 lata został Ukrainiec płk Dmytro Bratiszko, który przejął dowodzenie od przedstawiciela polskich sił zbrojnych gen. Zenona Brzuszki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Dowódca polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pozdrawia banderowskim hasłem [+VIDEO]

Kresy.pl / rnbo.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply