Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch przebywa z wizytą na Ukrainie, gdzie spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) Ołeksijem Daniłowem. Soloch opowiedział się za nawiązaniem współpracy wojskowej pomiędzy Ukrainą, Rumunią i Polską na wzór brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Jak podała w czwartek w swoim komunikacie RNBO, Daniłow na początku spotkania podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. „Polska jest naszym oddanym przyjacielem i wiarygodnym partnerem w obecnych trudnych czasach dla Ukrainy. Bardzo to doceniamy” – mówił Daniłow. Soloch pochwalił ostatnią wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce zauważając, że Wołodymyr Zełenski dołożył wielu starań, aby zintensyfikować stosunki z Polską. Szef BBN podkreślał, że Polska konsekwentnie wspiera europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy.

Sekretarz RNBO poinformował swojego polskiego odpowiednika o przebiegu dochodzenia w sprawie zestrzelenia w Iranie ukraińskiego Boeinga 737. Strony wymieniły się też opiniami odnośnie sytuacji na Donbasie. Daniłow stwierdził, że mimo porozumień osiągniętych w formacie normandzkim „dynamika ostrzałów ukraińskich pozycji niestety pozostaje negatywna”.

Paweł Soloch i Ołeksij Daniłow szczegółowo omówili współpracę dwustronną w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności współpracę kompleksów wojskowo-przemysłowych, a także intensyfikację współpracy na poziomie RNBO i BBN. Szef RNBO w tym kontekście wyraził znaczenie dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Strony wymieniły się też opiniami na temat sytuacji w regionie, a także w Europie i na świecie. Danilow i Soloch wyrazili potrzebę rozszerzenia współpracy regionalnej, w szczególności w rejonach Morza Czarnego i Bałtyku.

Szef BBN uznał współpracę w ramach wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG) za udaną i wyraził opinię na temat celowości wprowadzenia takiej współpracy wojskowej między Ukrainą, Rumunią i Polską.

Strony dyskutowały również o możliwości kontynuowania działań w formacie „strategicznego dialogu” szefów bezpieczeństwa narodowego Ukrainy-Polski-USA-Białorusi, zwracając uwagę na zainteresowanie utrzymaniem i rozwijaniem tego formatu współpracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje strona internetowa brygady, LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano we wrześniu 2014 roku. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku a pełną zdolność operacyjną osiągnęła w styczniu 2017 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie a bataliony jednostki pozostają w gotowości w swoich krajach. Brygada nawiązuje do tradycji wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ma służyć zacieśnianiu współpracy wojskowej Polski, Litwy i Ukrainy. Personel LITPOLUKRBRIG bierze udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych a także może, w razie uzyskania mandatu ONZ, uczestniczyć w operacjach międzynarodowych. Dowództwo brygady jest rotacyjne. We wrześniu 2018 roku dowódcą brygady na 3 lata został Ukrainiec płk Dmytro Bratiszko, który przejął dowodzenie od przedstawiciela polskich sił zbrojnych gen. Zenona Brzuszki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dowódca polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pozdrawia banderowskim hasłem [+VIDEO]

Kresy.pl / rnbo.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz