Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oświadczył, że w Polsce powinny rozpocząć się rozmowy nad obowiązkową służbą wojskową. “Nie do końca rozumiem, dlaczego ta debata jest dla nas tak trudna” – powiedział.
We wtorek na kanale “This is IT” na YouTube ukazała się rozmowa z szefem Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Jacek Siewiera wyraził opinię, że w Polsce powinna rozpocząć się debata nad wprowadzeniem obowiązkowego poboru. Jak dodał, nie miałoby to jednak dotyczyć “biegania z karabinem”.
“Nie do końca rozumiem, dlaczego ta debata jest dla nas tak trudna” – podkreślił.
Szef BBN zauważył, że w krajach zachodnich kwestia poboru czy obowiązkowej służby wojskowej jest obecnie częściej poruszana i znacznie intensywniej niż w Polsce. Podkreślił, że dyskusja powinna toczyć się wokół “obowiązkowej służby obywatelskiej i publicznej”.
Jego zdaniem dzisiejsza armia to miejsce, gdzie można realizować swoje najróżniejsze ambicje: zawodowe, naukowe, osobiste.
“Obszar logistyczny, planistyczny, obsługi zaawansowanego uzbrojenia, walki cyber i kognitywnej to obszary dalekie od linii frontu” – wskazywał szef BBN, zwracając uwagę na różne możliwości służby.
Siewiera wyraził opinię, że debata nad obowiązkową służbą wojskową powinna mieć szeroki charakter, tak jak i cały wymiar służby. “Nie obowiązkowa służba wojskowa, a obowiązkowa służba obywatelska, publiczna. Rodzaj świadczenia pewnych prac i realizacji pewnych zadań w ramach świadomości, że bycie obywatelem to nie jest tylko branie, uczestnictwo w rynku pracy, a w przypadku wojny – wyjazd” – powiedział.
Szef BBN ocenił, że w przypadku wojny wyjazd mężczyzn w wieku poborowym “będzie utrudniony”. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie poszukiwania osób uchylających się od poboru po całej Europie.
Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w 2009 roku. Miało to związek z przejściem na armię zawodową.
Według marcowych doniesień niemieckiego „Der Spiegel”, minister obrony Niemiec Boris Pistorius polecił opracowanie do 1 kwietnia br. nowego modelu służby wojskowej, ukierunkowanego na wzmocnienie odporności państwa. W ramach tego modelu w Niemczech miałaby zostać przywrócona obowiązkowa służba wojskowa.
Przeczytaj: Niemiecka minister: szkoły powinny być przygotowane na wypadek wojny
Jak pisaliśmy, z początkiem stycznia br. obowiązkowy pobór do wojska wdrożono na Łotwie. Obywatele Łotwy płci męskiej w wieku od 18 do 27 lat muszą odbyć roczną służbę. Szef łotewskiego MSZ Krišjānis Kariņš wyjaśnił, że kraj zdecydował się na taki krok, aby powstrzymać Rosję od inwazji na Europę.
Niedawno prezydenci Łotwy i Estonii wezwali sojuszników NATO do podjęcia dalszych wysiłków w celu przygotowania się na możliwą wojnę z Rosją. Zaproponowali rozważenie różnych opcji zwiększenia zdolności obronnych państw członkowskich NATO: od przywrócenia poboru do wojska i specjalnego podatku obronnego po gwałtowny wzrost wydatków wojskowych.
Czytaj także: 450 tys. żołnierzy w Wojsku Polskim. Sztab Generalny przedstawił plany
polsatnews.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!