Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że ujawniono przestępczy proceder, w który zamieszani są wysocy rangą urzędnicy ukraińskiej służby celnej. Chodzi o w defraudację setek milionów hrywien na eksport ukraińskiego zboża.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy (BEB) ujawniła układ przestępczy, związany z defraudacją środków przeznaczonych na eksport ukraińskiego zboża.

Według komunikatu SBU, w organizację procederu zaangażowanych było ponad 10 wysokich rangą urzędników, w tym wicenaczelnik jednego z departamentów ukraińskiej służby celnej oraz kierownictwo urzędu celnego w Odessie.

Osoby te miały, według ukraińskich śledczych, stworzyć szeroko zakrojony mechanizm unikania płacenia podatków od eksportu ukraińskiego zboża. Dla ukraińskiego skarbu państwa oznaczało to stratę setek milionów hrywien.

W realizację procederu zaangażowano ponad 370 fikcyjnych podmiotów handlowych. W ramach tego, masowo skupowano pszenicę zarówno od rolników indywidualnych, jak i wielkich agroholdingów. Aby zmylić łańcuchy handlowe i uniknąć opłat, produkty przenoszono między firmami, po czym dopiero sprzedawano zboże eksporterom.

Funkcjonariusze BEB wcześniej wykryli oznaki nielegalnej działalności i powiadomili pisemnie służbę celną. Jej pracownicy nie uwzględnili jednak tych uwag i w efekcie zezwolili na sprzedaż za ukraińską granicę ponad miliona ton produktów zbożowych. Eksport odbywał się poprzez terminale w portach w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym (Jużnym).

W wyniku przeszukań, przeprowadzonych w 30 w pomieszczeniach ukraińskiej służby celnej znaleziono dowody na prowadzenie nielegalnej działalności. W ramach prowadzonego śledztwa w sprawie podejrzenia nadużycia władzy lub stanowiska służbowego ma zapaść decyzja o postawieniu podejrzanym zarzutów i zastosowaniu środka zapobiegawczego.

Prowadzone pod nadzorem Biura Prokuratora Generalnego śledztwo ma ustalić wszystkie okoliczności popełnienia przestępstwa, dokładne straty dla budżetu państwa oraz pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

Przeczytaj: Minister Rolnictwa: rozumiem rolników, ale mamy obowiązki względem Ukrainy

Czytaj również: Interwencja Konfederacji w ministerstwie rolnictwa. „Polskę zalewa tanie zboże z Ukrainy” [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, miesiąc temu Narodowe Biuro Antykorupcyjna Ukrainy (NABU) zatrzymało dwóch znanych biznesmenów i wkroczyło do odeskiego magistratu. Agencja UNIAN twierdziła, że funkcjonariusze zajęli na potrzeby śledztwa niektóre dokumenty urzędowe. To dokumenty z wydziału prawnego i finansowego, ale też z gabinetu mera miasta Hennadija Truchanowa oraz z gabinetów jego zastępców. To wskazuje, że przeszukanie objęło najwyższych urzędników.

SBU / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply