Narodowe Biuro Antykorupcyjna Ukrainy (NABU) zatrzymało dwóch znanych biznesmenów i wkroczyło do odeskiego magistratu.

Funkcjonariusze NABU wkroczyli w poniedziałek do siedziby urzędu miasta Odessy, podała agencja informacyjna UNIAN. Dokonali oni przeszukań w pomieszczeniach urzędowych. Były one częścią czynności śledczych jakie w głównym portowym mieście Ukrainy prowadzi Biuro Krajowe NABU.

UNIAN twierdzi, że funkcjonariusze już zajęli na potrzeby śledztwa niektóre dokumenty urzędowe. To dokumenty z wydziału prawnego i finansowego, ale też z gabinetu mera miasta Hennadija Truchanowa oraz z gabinetów jego zastępców, co wskazuje, że przeszukanie objęło najwyższych urzędników.

Jednocześnie poinformowano, że agenci NABU zatrzymali znanego biznesmena Borysa Kaufmana i jego partnera biznesowego Aleksandra Granowskiego. Wiadomo, że zatrzymali jeszcze jednego podejrzanego, ale UNIAN nie podała jego personaliów.

W oświadczeniu NABU stwierdzono, że jej funkcjonariusze wykryli „organizację przestępczą, która przejęła kontrolę nad Radą Miasta Odessy i budżetem miasta”.

Według oświadczenia zatrzymane osoby są “podejrzane o utworzenie organizacji przestępczej kontrolującej urzędników Rady Miejskiej Odessy i popełnianie innych przestępstw korupcyjnych”.

Według śledczych od jesieni 2021 roku przestępcy kontrolują inwestycje budowlane w Odessie, lokalny budżet i pracę przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hennadij Truchanow to były polityk Partii Regionów, który po rewolucji Majdanu, w 2014 r. zdołał zwyciężyć w przedterminowych wyborach samorządowych i utrzymuje w nim władzę do dziś. W czasie sprawowania funkcji gubernatora obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili skonfliktował się właśnie z Truchanowem, którego oskarżał o korupcję. Na tym tle skonliktował się zresztą z ówczesnym prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką . Ten ostani na  próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy.

Od października Truchanow jest figurantem śledztwa w sprawie zagarnięcia działek.

unian.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply