Ukraiński Sąd Najwyższy: symbol SS-Galizien nie jest nazistowski

Ukraiński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z 23 września 2020 r., który uznaje prawo Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do twierdzenia, że symbole dywizji SS-Galizien nie należą do nazistowskiej i nie są one zabronione na Ukrainie.

Jak poinformował portal “Historyczna Prawada“, ukraiński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z 23 września 2020 r., który potwierdził prawo Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do twierdzenia, że symbole dywizji SS-Galizien nie należą do nazistowskiej i nie są one zabronione na Ukrainie.

W 2017 roku dziennikarz Strana.ua zwrócił się do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyjaśnienie, czy symbole SS-Galizien podlegają zakazowi zgodnie z wymogami ustawy. Wołodymyr Wiatrowycz, ówczesny szef UIPN, odpowiedział, że zgodnie z paragrafem 5 ust. 1  symbol SS-Galizien nie jest symbolem nazistowskim.

Zobacz też: Marsz ku czci Waffen-SS Galizien po raz pierwszy w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

Ponadto zwrócił się do Rejonowego Sądu Administracyjnego w Kijowie z żądaniem zakazania instytutowi wyciągania podobnych wniosków dotyczących symboli Dywizji.

14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS Galizien była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożoną z ukraińskich ochotników z dawnej Galicji będących w świetle prawa międzynarodowego obywatelami polskimi. Niemcy powołali ją w 1943 roku dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS-Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które „wsławiły” się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej.

Zobacz też: Szef ukraińskiego IPN: żołnierze Waffen SS-Galizien nie kolaborowali z III Rzeszą

Zobacz też: Ukraina: marsz SS Galizien w Kijowie poprowadził Człowiek Roku “Gazety Polskiej” [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl/Historyczna Prawda

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    W mentalności Ukrainow mord jest naturalnym środkiem do osiągania celów politycznych. Dziś powtierdzili to autorytetem sądu najwyższego…. Ale co to za autorytet skoro taka jest ch mentalność. .. Swoją drogą mimo wszystko zaskoczyli mnie logiką rozumowania… formacja nazistowskiego reżimu dopuszczająca sie barbazynskich zbrodni, nie ma nazistowskiego charakteru… Hmm niech będzie. Po chwili jednak pelna zgoda… ma typowo ukraiński charakter…