Organizatorem marszu SS Galizien w Kijowie był podejrzany o zabójstwo Buzyny

Wniosek o zorganizowanie marszu na cześć 78. rocznicy powstania dywizji SS Galizien, który odbył się w Kijowie 28 kwietnia, złożył Andrij Medwedko – podejrzany o zamordowanie antymajdanowego pisarza i publicysty Ołesia Buzyny.

O sprawie poinformowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa w odpowiedzi na zapytanie agencji informacyjnej „Ukraińskie Nowiny”.

Organ wykonawczy Rady Miejskiej Kijowa otrzymał wiadomość od A. O. Medwedki w sprawie obchodów„ Marszu wyszywanek z okazji Dnia Utworzenia Pierwszej Ukraińskiej Dywizji Ochotniczej 28 kwietnia – czytamy w piśmie nadesłanym dziennikarzom.

Andrij Medwedko wspólnie z Denysem Poliszczukiem jest podejrzany o zabójstwo pisarza i publicysty Ołesia Buzyny. Buzyna został zastrzelony 16. kwietnia 2015 roku w Kijowie. Znany był ze swojego krytycznego stanowiska względem Majdanu oraz nowych władz Ukrainy wyłonionych przez uliczną rewolucję. W sprawie jego zabójstwa  aresztowano Andrija “Mensona” Medwedkę, byłego żołnierza ukraińskich ochotniczych batalionów Kijów-2 i Harpun oraz Denisa “Allaha” Poliszczuka, członka batalionu UNSO.  Z czasem zostali oni zwolnieni z aresztu, do dnia dzisiejszego nie zostali osądzeni i przebywają na wolności. Ich proces w powodów proceduralnych przed kijowskim sądem nie może się rozpocząć. Medwedce i Poliszczukowi grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

PRZECZYTAJ: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie

W zeszłym roku informowaliśmy, że Andrij Medwedko został wybrany w internetowym głosowaniu do Rady Kontroli Obywatelskiej przy Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy (NABU).

Jak podawaliśmy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę 28 kwietnia wieczorem w Kijowie odbył się tzw. marsz wyszywanek, na cześć  złożonej z Ukraińców kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien. Wzięło w nim udział około 100 osób z ukraińskich środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich (niektóre media podają, że uczestników marszu było kilkaset).

Jeszcze w środę kijowski marsz skrytykowała ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.

„Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia wszelkie przejawy gloryfikacji wojsk Waffen-SS” – czytamy w komentarzu zamieszczonym na stronie ukraińskiego MSZ w piątek. Ukraińskie ministerstwo wskazało, że „propaganda reżimów totalitarnych, w szczególności narodowosocjalistycznego, jest na Ukrainie zakazana”. Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku sąd w Kijowie przychylił się do stanowiska ukraińskiego IPN mówiącego, że symbolika dywizji Waffen-SS Galizien nie podlega ustawowemu zakazowi propagandy totalitarnego ustroju narodowosocjalistycznego.

Kresy.pl / ukrnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz