Kult niesławnej dywizji Waffen-SS Galizien ograniczał się do tej pory do zachodniej Ukrainy. W środę środowiska nacjonalistów i neonazistów ukraińskich spróbują zaszczepić go w stolicy Ukrainy.

W sieciach społecznościowych pojawiły się wezwania do udziału w „marszu wyszywanek” na cześć dywizji Waffen-SS Galizien – podaje portal Strana.ua. Według ogłoszeń marsz ma zacząć się w środę o godzinie 18. czasu miejscowego (godzina 17. w Polsce) na placu Arsenalna w Kijowie.

Nie jest jasne, kto jest organizatorem marszu. Klipy z wezwaniami do udziału w nim, rozpowszechniane w internecie, nie wymieniają organizatorów marszu. Jak podaje Strana.ua, anons o tym wydarzeniu pojawił się m.in. na facebookowej stronie społeczności „Hołosijiwśka Kryjiwka”, którą kieruje były działacz nacjonalistycznej partii Swoboda.

Strana.ua pisze, że „Hołosijiwśka Kryjiwka” przy wsparciu m.in. władz Kijowa zajmuje się organizacją w mieście „narodowo-patriotycznych” festiwali. O jednym z takich koncertów pisaliśmy na naszym portalu – występowała na nim neonazistowska grupa „Sokyra Peruna” a gościem był m.in. ówczesny premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

PRZECZYTAJ: Premier Ukrainy wystąpił na imprezie u boku neonazistów [+FOTO/+VIDEO]

Wydaje się, że za wydarzeniem stoi też Arsenij Biłodub, wokalista i lider „Sokyry Peruna”. Występuje on w jednym z klipów anonsujących marsz. Pojawia się na nich także logo jego firmy SvaStone sprzedającej odzież z nacjonalistycznymi i neonazistowskimi motywami.

Według Strana.ua udział w marszu zapowiedziała już organizacja C14 (lub S14). Jej lider Jewhen Karaś zamieścił w sieci nagranie, jak rozlepia plakaty zachęcające do przyjścia na to wydarzenie. Poparcie dla marszu miał też wyrazić Prawy Sektor. Inne nacjonalistyczne ugrupowania dotąd nie wypowiedziały się w tej sprawie.

Jak zauważa Strana.ua, organizacja marszu ku czci SS Galizien w Kijowie będzie precedensem. Do tej pory kult tej kolaboracyjnej jednostki koncentrował się na zachodzie Ukrainy, m.in. we Lwowie, gdzie corocznie 28 kwietnia, w rocznicę ogłoszenia zamiaru utworzenia SS Galizien, odbywają się marsze na jej cześć.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS Galizien była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożoną z ukraińskich ochotników z dawnej Galicji będących w świetle prawa międzynarodowego obywatelami polskimi. Niemcy powołali ją w 1943 roku dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które „wsławiły” się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej.

Kresy.pl / strana.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz