Ambasador Niemiec skrytykowała marsz ku czci SS Galizien w Kijowie

Anka Feldhusen, ambasador Niemiec na Ukrainie, skrytykowała wczorajszy marsz miłośników niesławnej dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie.

Jak podaje Deutsche Welle, ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen, stwierdziła po marszu w Kijowie z okazji 78. rocznicy decyzji o powołaniu SS Galizien, że ​​niedopuszczalne jest identyfikowanie się z jednostkami odpowiedzialnymi za zbrodnie wojenne.

„Jednostki Waffen SS brały udział w najpoważniejszych zbrodniach wojennych i Holokauście podczas II wojny światowej. Żadna organizacja wolontariacka, która dziś walczy i pracuje dla Ukrainy, nie powinna się z nimi wiązać” – napisała Feldhusen w środę na Twitterze.

Organizację marszu skrytykowali też szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow i przewodniczący ukraińskiego IPN Anton Drobowycz. Razumkow powiedział, że organizacja manifestacji popularyzujących SS jest na Ukrainie niedopuszczalna i jego stosunek do wczorajszego marszu jest „zły”. Z kolei Drobowycz napisał na Facebooku, że „gloryfikacja wojsk SS jest nie do przyjęcia dla kraju europejskiego”. Jego zdaniem „absolutna większość Ukraińców tego nie popiera”.

Jak podawaliśmy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę 28 kwietnia wieczorem w Kijowie odbył się tzw. marsz wyszywanek, na cześć  złożonej z Ukraińców dywizji Waffen-SS Galizien. Wzięło w nim udział około 100 osób z ukraińskich środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich (niektóre media podają, że uczestników marszu było kilkaset).

Kresy.pl / dw.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz