Ambasador Niemiec skrytykowała marsz ku czci SS Galizien w Kijowie

Anka Feldhusen, ambasador Niemiec na Ukrainie, skrytykowała wczorajszy marsz miłośników niesławnej dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie.

Jak podaje Deutsche Welle, ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen, stwierdziła po marszu w Kijowie z okazji 78. rocznicy decyzji o powołaniu SS Galizien, że ​​niedopuszczalne jest identyfikowanie się z jednostkami odpowiedzialnymi za zbrodnie wojenne.

„Jednostki Waffen SS brały udział w najpoważniejszych zbrodniach wojennych i Holokauście podczas II wojny światowej. Żadna organizacja wolontariacka, która dziś walczy i pracuje dla Ukrainy, nie powinna się z nimi wiązać” – napisała Feldhusen w środę na Twitterze.

Organizację marszu skrytykowali też szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow i przewodniczący ukraińskiego IPN Anton Drobowycz. Razumkow powiedział, że organizacja manifestacji popularyzujących SS jest na Ukrainie niedopuszczalna i jego stosunek do wczorajszego marszu jest „zły”. Z kolei Drobowycz napisał na Facebooku, że „gloryfikacja wojsk SS jest nie do przyjęcia dla kraju europejskiego”. Jego zdaniem „absolutna większość Ukraińców tego nie popiera”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podawaliśmy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę 28 kwietnia wieczorem w Kijowie odbył się tzw. marsz wyszywanek, na cześć  złożonej z Ukraińców dywizji Waffen-SS Galizien. Wzięło w nim udział około 100 osób z ukraińskich środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich (niektóre media podają, że uczestników marszu było kilkaset).

Kresy.pl / dw.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz