MSZ Ukrainy potępiło marsz ku czci SS Galizien w Kijowie

Ukraińskie MSZ wyraziło w piątek swój negatywny stosunek do środowego marszu miłośników dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie.

W piątek na stronie internetowej MSZ Ukrainy zamieszczono komentarz rzecznika tego resortu na temat marszu z okazji 78. rocznicy decyzji o utworzeniu dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie.

„Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia wszelkie przejawy gloryfikacji wojsk Waffen-SS” – czytamy w komentarzu.

Ukraińskie ministerstwo wskazało, że „propaganda reżimów totalitarnych, w szczególności narodowosocjalistycznego, jest na Ukrainie zakazana”. Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku sąd w Kijowie przychylił się do stanowiska ukraińskiego IPN mówiącego, że symbolika dywizji Waffen-SS Galizien nie podlega ustawowemu zakazowi propagandy totalitarnego ustroju narodowosocjalistycznego.

W kontekście nadchodzącego Dnia Zwycięstwa MSZ Ukrainy wyraziło przekonanie, że należy „zadbać o to, aby państwo i społeczeństwo ukraińskie nie tolerowało żadnego usprawiedliwienia zbrodni nazistowskich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej organizację marszu skrytykowali m.in. szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow i przewodniczący ukraińskiego IPN Anton Drobowycz. Razumkow powiedział, że organizacja manifestacji popularyzujących SS jest na Ukrainie niedopuszczalna i jego stosunek do wczorajszego marszu jest „zły”. Z kolei Drobowycz napisał na Facebooku, że „gloryfikacja wojsk SS jest nie do przyjęcia dla kraju europejskiego”. Jego zdaniem „absolutna większość Ukraińców tego nie popiera”.

Jeszcze w środę kijowski marsz skrytykowała ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.

Jak podawaliśmy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę 28 kwietnia wieczorem w Kijowie odbył się tzw. marsz wyszywanek, na cześć  złożonej z Ukraińców kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien. Wzięło w nim udział około 100 osób z ukraińskich środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich (niektóre media podają, że uczestników marszu było kilkaset).

Kresy.pl / mfa.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz