Ukraińscy żołnierze oddelegowani do polsko-litewsko-ukraińskiej wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG stacjonującej w Lublinie, na czele z dowódcą tej jednostki pułkownikiem Dmytrem Bratiszką, złożyli Ukraińcom życzenia z okazji świąt obchodzonych dzisiaj na Ukrainie. Składanie życzeń zakończyli banderowskim pozdrowieniem „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

Nagranie z życzeniami pojawiło się w niedzielę na facebookowym koncie LITPOLUKRBRIG. Widać na nim płk Bratiszkę i stojących za nim około 20 ukraińskich żołnierzy brygady. Dowódca brygady po złożeniu życzeń wznosi okrzyk „Sława Ukrajini!” (Chwała Ukrainie) a żołnierze odpowiadają „Herojam sława!” (Chwała bohaterom).

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

– Drodzy Ukraińcy! My, obrońcy Ukrainy, wojskowi narodowego ukraińskiego kontyngentu litewsko-polsko-ukraińskiej brygady i przedstawiciele 80. samodzielnej desantowo-szturmowej brygady, pozdrawiamy naszych kolegów, ochotników i cały naród z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny i święta Opieki Matki Boskiej. Życzymy wszystkim dobra i pokoju. Razem do zwycięstwa. Chwała Ukrainie! – mówi na nagraniu dowódca brygady.

Nie jest jasne, gdzie zostało zrobione nagranie – w Polsce, na Ukrainie, czy na Litwie, gdzie jeszcze dwa dni temu żołnierze brygady brali udział w ćwiczeniach Maple Arch 2018.

14. października w Kościołach wschodnich obchodzony jest jako maryjne Święto Pokrowy (Opieki Matki Bożej). Od wielu lat ukraińscy nacjonaliści obchodzą także tego dnia rocznicę rzekomej daty powstania w 1942 roku zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Z tego tytułu w 2014 roku 14. października został na Ukrainie ogłoszony świętem państwowym – Dniem Obrońcy Ojczyzny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje strona internetowa brygady, LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano we wrześniu 2014 roku. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku a pełną zdolność operacyjną osiągnęła w styczniu 2017 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie a bataliony jednostki pozostają w gotowości w swoich krajach. Brygada nawiązuje do tradycji wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ma służyć zacieśnianiu współpracy wojskowej Polski, Litwy i Ukrainy. Personel LITPOLUKRBRIG bierze udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych a także może, w razie uzyskania mandatu ONZ, uczestniczyć w operacjach międzynarodowych. Dowództwo brygady jest rotacyjne. We wrześniu br. dowódcą brygady na 3 lata został Ukrainiec płk Dmytro Bratiszko, który przejął dowodzenie od przedstawiciela polskich sił zbrojnych gen. Zenona Brzuszki.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku. W ostatni czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę ustanawiającą to banderowskie hasło oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii oraz policji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

OUN i jej zbrojne ramię UPA są odpowiedzialne za ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. KazimierzS
  KazimierzS :

  A propos wojska (do Szanownego Pana T….E) :
  1. Wystawianie do walki dużych zgrupowań mając Wisłę za plecami…., w 1939 Niemcy nie mieli większych problemów by przez Wisłę atakować, bo… była ona nie broniona. Polacy mieli problem z Wisłą taki, że nie mogli się przez nią wycofać.
  2. Do tego nasza sanacja wymyśliła sobie „Przesmyk Suwalski” !!!
  Tak jak pierwsza sanacja wymyśliła „Korytarz Pomorski” i tam wysłała prawie 100 tysięcy młodych polaków, którzy w większości zostali rozjechani przez niemieckie czołgi w ciągu pierwszych dwóch dni wojny.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Powtórzę jeszcze raz, że sam udział polskich żołnierzy w tym gównianym tworze to dyshonor wobec polskiego munduru. W polskiej armii, jak wiadomo, nie brak ludzi o wypranych mózgach, a ci, służący w tej pokrace musieli przejść stosowne urabianie. Ponadto ryj ukrowskiego ćwoka z foty wyraża „nieskalaną” inteligencję.