Ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” [+FOTO/+VIDEO]

W niedzielę ulicami Kijowa przeszedł „Marsz UPA” zorganizowany przez skrajne ukraińskie ugrupowania nacjonalistyczne. Marsz odbywał się pod hasłem „Przywrócimy Ukrainę Ukraińcom”.

Organizatorami marszu były m.in. takie organizacje jak Prawy Sektor, Korpus Narodowy (partia powstała na bazie pułku Azow), Swoboda, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, C14, „Tryzub” Stepana Bandery i Kongres Ukraińskich Nacjonalistów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Nacjonaliści zgromadzili się w centrum Kijowa pod pomnikiem Szewczenki i przeszli bulwarem Szewczenki oraz Chreszczatykiem do Placu Europejskiego, gdzie odbył się wiec oraz koncert zespołu „Komu Wnyz”.

W trakcie marszu wznoszono popularne wśród ukraińskich nacjonalistów hasła, m.in. „Sława Ukrajini-herojam sława”, „Moskala na gałąź” itp., palono race i rzucano petardy.

Na Placu Europejskim odbyło się również bicie rekordu Ukrainy w masowym wykonaniu hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”. Według agencji Ukrinform uczestnicy zgromadzenia ustanowili rekord – hymn zbrodniczej organizacji odśpiewało 8368 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie w obecności polskich żołnierzy [+VIDEO]

Portal Ukraińska Prawda początkowo podawał, że w marszu wzięło udział ponad 10 tys. ludzi. Później, powołując się na szefa kijowskiej policji, podano, że w marszu wzięło udział około 15 tys. ludzi.

Marszowi towarzyszyło w Kijowie kilka incydentów. Najbardziej obawiano się szturmu nacjonalistów na Ławrę Kijowsko-Peczerską – klasztor znajdujący się w ręku Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Przed marszem krążyły pogłoski, że trwający proces uniezależniania ukraińskiego prawosławia od Moskwy ośmieli nacjonalistów do siłowego przejmowania świątyń Patriarchatu Moskiewskiego właśnie 14. października – w święto UPA. Ukraińska policja zatrzymała dzisiaj przed wejściem do Ławry około 100 osób, które przewieziono busami na komisariat i przeprowadzono z nimi „rozmowy wychowawcze”. Jak podaje Ukraińska Prawda, nacjonaliści, w tym członkowie C14, dokonali również napadu na biuro w Kijowie mające należeć do prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Biuro obrzucono kamieniami i petardami a na jego ścianach pojawiły się napisy „Sława nacji” i „Śmierć wrogom”.

Ukraińscy nacjonaliści od kilku lat organizują 14. października w Kijowie „Marsz UPA”. Jest to dzień uznawany przez nich za rocznicę powstania w 1942 roku zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Od 2014 roku 14. października jest świętem państwowym na Ukrainie – Dniem Obrońcy Ojczyzny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskim nacjonalistom nie udało się obalić pomnika radzieckiego generała [+VIDEO]

Kresy.pl / Hromadske / Ukraińska Prawda / Ukrinform / svoboda.org

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    muniek1982 :

    I dlaczego zachód i polskie media milczą o tym czysto faszystów kim wydarzeniu będąc dalej ślepym na to co się wyprawia u kabanów szybko tego pożałujemy już najwyższą pora powiedzieć dość wszystkich kabanów deportowac z Polski wstrzymać wszelką pomoc polityczna i finansowa i niech sobie do Niemiec zwracają o pomoc zobaczymy czy pomogą im tak jak z Nord stream 2. I problem bandwryzmu sam w bandetstanie się rozwiąże bo jak ich większą bida przyciśnie to sami zrozumieją że faszyzm upa i całe to bydło to dzicz i gówno które w ich szambie pływa nazywanym przez nich państwem