Zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Wadym Prystajko poinformował o wstępnym porozumieniu o wymianie osób przetrzymywanych pomiędzy Ukrainą a Rosją.

Jak powiedział Prystajko we wtorek na briefingu, porozumienie zostało osiągnięte na spotkaniu doradców ds. polityki zagranicznej głów państw krajów “normandzkiej czwórki” – Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, które odbyło się 12. lipca w Paryżu. Wymiana przetrzymywanych osób ma nastąpić w ciągu miesiąca.

“Umówiliśmy się na dokonanie wymiany pewnej liczby naszych, jak to nazwaliśmy, jeńców w ciągu miesiąca. Prezydent Zełenski mówił o 10 na 10, 15 na 15. W zasadzie nie ograniczamy się liczbą osób. Naszym zadaniem jest uwolnić teraz naszych ludzi i odblokować wymianę +wszyscy za wszystkich+”. – mówił Prystajko.

Ponowne spotkanie doradców przywódców “normandzkiej czwórki” ma nastąpić pod koniec sierpnia. Zostanie wówczas dokonana ocena realizacji uzgodnień odnośnie wymiany.

Przedstawiciel administracji ukraińskiego prezydenta wyraził także nadzieję na rychły powrót na Ukrainę 24 marynarzy zatrzymanych w listopadzie ub. roku podczas incydentu kerczeńskiego. Prystajko przypomniał, że Rosja zignorowała wyrok Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w tej sprawie.

Jak podaje “Nowaja Gazieta” spotkaniu w Paryżu stronę rosyjską reprezentował doradca Władimira Putina Władisław Surkow.

Nie jest jasne, o jakich jeńcach mówił Wadym Prystajko. Rosja, która nie uznaje się za stronę wojującą w Donbasie, traktuje przetrzymywanych przez siebie obywateli Ukrainy nie jako jeńców, ale jako osoby, które weszły w konflikt z rosyjskim prawem. Pewna liczba ukraińskich wojskowych znajduje się w niewoli u donbaskich separatystów.

Przypomnijmy, że 11. lipca odbyła się pierwsza, telefoniczna rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenski a Władimirem Putinem. Głównym tematem rozmowy było uwolnienie osób przetrzymywanych przez strony konfliktu w Donbasie oraz o możliwości przedłużenia kontaktów w formacie normandzkim.

Kresy.pl / Hromadske / Nowaja Gazieta / RBK

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply