OBWE podała, że jej Specjalna Misja Monitoringowa na wschodzie Ukrainy z powodu bezpieczeństwa obserwatorów ograniczyła swoją działalność w Ługańsku.

W Ługański od kilku dni toczy się konflikt pomiędzy szefem samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Igorem Płotnickim a zdymisjonowanym przez niego byłym szefem MSW Igorem Kornetem. Były minister ŁRL oskarża współpracowników Płotnickiego, o współpracę z kijowskimi służbami specjalnymi. Według informacji podawanych w czwartek przez rosyjskie media Igor Płotnicki miał wyjechać z Ługańska.

OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) wydała oświadczenie, w którym tłumaczy, że ograniczenie działalności jej obserwatorów jest spowodowane pojawieniem się nieoznakowanych pojazdów wojskowych oraz uzbrojonych ludzi w mundurach w centrum Ługańska. Organizacja podała, że w mieście wciąż nie działa radio i telewizja.

ZOBACZ TAKŻE: Konflikt w Ługańsku – Kreml zaprzecza doniesieniom ws. wspierania jednej ze stron

Z powodu kryzysu związanego z zaostrzeniem sytuacji w stolicy ŁRL Państwowa Straż Graniczna Ukrainy zapowiedziała o wzmocnienie środków bezpieczeństwa na linii demarkacyjnej pomiędzy siłami rządowymi a separatystami w Donbasie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Sytuacja w Ługańsku spowodowała zaniepokojenie wśród władz w Kijowie. We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał gabinet wojenny. W jego trakcie szef Ukrainy wysłuchał m.in. informacji dotyczącej bezprawnego przekroczenia przez rosyjskie czołgi ukraińskiej granicy w rejonie krasnodonskim obwodu ługańskiego.

Konflikt w Donbasie trwa od wiosny 2014 roku. W jego efekcie oficjalnie śmierć poniosło ponad 10 tys. osób.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz