Rzeczniczka MSZ Rosji oświadczyła, że wyrok dożywocia dla Mladicia świadczy o upolitycznieniu i braku bezstronności trybunału ONZ.

Maria Zacharowa oświadczyła na czwartkowej konferencji prasowej: Wyrok skazujący [dla Ratko Mladicia – red.] jest kontynuacją upolitycznionej i stronniczej linii, która od początku dominowała w pracy międzynarodowego trybunału do spraw byłej Jugosławii.

W ocenie rzeczniczki rosyjskiego MSZ trybunał ONZ przyjął podstawę jednostronną i antyserbską interpretację tragicznych wydarzeń lat 90. XX wieku w byłej Jugosławii.

ZOBACZ TAKŻE: Ratko Mladić skazany na dożywocie

Zdaniem Zacharowej haski trybunał oddalił się od powszechnie przyjętych standardów przestrzegania terminów postępowania sądowego i fundamentalnych praw do życia, zdrowia i pomocy medycznej. Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji zwróciła przy tym uwagę na odmowę czasowego zwolnienia Mladicia w celu wyjazdu na leczenie do Rosji.

Trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze uznał Ratko Mladicia za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. Zarzucane byłemu dowódcy Serbów bośniackich zbrodnie miały miejsce w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995.

Mladić to były głównodowodzący wojskami Republiki Serbskiej proklamowanej przez Serbów bośniackich w latach 1992-1995. Poszukiwany przez Trybunał ukrywał się przez 16 lat, zanim został wydany przez serbskie władze w maju 2011 r.

Kresy.pl / tvn24.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply