Ostatni obrońcy Mariupola poddają się

Jeszcze w nocy przeprowadzono ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z ostatniej części zakładu Azowstal kontrolowanego przez Ukraińców.

W rosyjskich środkach masowego przekazu pojawiły się fotografie wywożenia osób z terenu ostatniego bastionu Ukraińców w Mariupolu, potwierdzając informacje podawane przez Rosjan jeszcze w poniedziałek po południu. Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN w pierwszej kolejności wywieziono 53 ciężko rannych. Ukraińskia wiceminister obrony Anna Malar poinformowała, że zostali oni wywiezieni do kontrolowanego przez Rosjan Nowoazowska. Przyznała ona, że jeszcze około północy z Azowstali ewakuowano 211 obrońców kompleksu, którzy trafili do kontrolowanej przez Rosję Oleniwki. Malar twierdzi, że ukraińscy jeńcy mają zostać zwolnieni na Ukrainę.

Na początek kapitulacji obrońców Mariupola wskazuje oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, który stwierdził, iż „garnizon Mariupola wykonał postawione przed nim zadanie bojowe. Trwa akcja ratowania obrońców Ukrainy zablokowanych na terenie zakładu” – zacytował portal Korrespondent.net. „Utrzymując pozycje w Azowstali, nie pozwalali przeciwnikowi na przeniesienie na inne kierunki zgrupowania 17 batalionowych grup taktycznych (około 20 tys. personelu). W ten sposób uniemożliwili realizację planu szybkiego zdobycia Zaporoża” i otoczenia ukraińskiego zgrupowania w Donbasie, stwierdził ukraiński Sztab.

Sam dowódca pułku Azow Denys Prokopenko również uznał, że jego oddział oraz pozostali obrońcy Mariupola spełnili swój wojskowy obowiązek. Jak podkreślił teraz głównym zadaniem jest „maksymalna ochrona życia, zdrowia stanu personalnego”. Dodał on, że obecne działania garnizonu zatwierdzone zostały przez najwyższe władze wojskowe Ukrainy.

 

Głos zabrał także prezydent Zełenski, który również dał do zrozumienia, że następuje kapitulacja obrońców Mariupola – „Trudny dzień. Ale ten dzień, podobnie jak wszystkie inne, ma na celu ochronę naszego kraju i naszego narodu. Dzięki działaniom wojska ukraińskiego – Sił Zbrojnych Ukrainy, wywiadu, a także grupy negocjacyjnej, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, mamy nadzieję, że uda nam się uratować życie naszych ludzi. Chcę podkreślić, że Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów. To jest nasza zasada” – oświadczył na krótkim nagraniu ukraiński prezydent.

„Mamy nadzieję, że uda się uratować życie naszym chłopakom. Wśród nich są ciężko ranni, potrzebują pomocy” – powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy powiedział również, że Kijów spodziewa się, iż Rosjanie przekażą ich po udzieleniu pomocy medycznej, na terytorium kontrolowane przez władze ukraińskie. Dodał jednak, że „ta praca wymaga delikatności. I czasu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek rano poddanie całej Azowstali potwierdziła agencja informacyjna Reutera, powołując się na ukraiński źródła wojskowe. W ruinach zakładu znajdowało się ostatniego dnia obrony około 600 ukraińskich żołnierzy. Agencja określa zdarzenie jako „istotną przegraną” Ukraińców, zaznaczając przy tym, że Rosjanie zdobywają w dużej części zrujnowane miasto.

Czytaj także:

unian.net/korrespondent.net/reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz