Ukraina otrzyma 50 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na zakup szczepionek i sprzętu chłodniczego dla sieci punktów szczepień.

Jak podaje agencja Ukrinform, o pozyskaniu wsparcia z Europejskiego Banku Inwestycyjnego poinformował w piątek w serwisie Telegram premier Ukrainy Denys Szmyhal.

„Ukraina otrzyma 50 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na zakup szczepionek dla ludności i nowoczesnego sprzętu chłodniczego dla sieci ośrodków szczepień. Właśnie podpisaliśmy odpowiednie umowy z prezesem EBI Wernerem Hoyerem w siedzibie banku w Luksemburgu” – napisał Szmyhal.

Szef ukraińskiego rządu dodał, że fundusze zostaną wydzielone z już istniejącego projektu „Program rozwoju infrastruktury komunalnej Ukrainy”. Jest to umowa zawarta w 2015 roku przewidująca udzielenie Ukrainie przez EBI kredytu ramowego w wysokości 400 mln euro. Zdaniem Szmyhala pozwoli to na rozszerzenie możliwości zakupu przez Ukrainę szczepionek oraz nowoczesnego sprzętu chłodniczego.

Spotkanie Denysa Szmyhala z Wernerem Hoyerem zaowocowało również podpisaniem umowy gwarancyjnej „Rozwój lotniska Boryspol” zgodnie z którą Ukraina otrzyma z EBI pożyczkę w wysokości 270 mln euro na przebudowę tego podkijowskiego lotniska.

Werner Hoyer podkreślał, że w 2020 roku EBI dokonał rekordowych inwestycji na Ukrainie o wartości ponad 1 mld euro.

Jak podaje Ukrinform, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy spodziewa się, że w przyszłym tygodniu otrzyma szczepionki firm Pfizer i AstraZeneca. Byłyby to pierwsze dostawy szczepionek na koronawirusa na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, Ukraina ma trudności ze zdobyciem szczepionki na koronawirusa i program szczepień jeszcze się w tym kraju nie rozpoczął. W poprzedni poniedziałek wiceminister zdrowia Ukrainy informował, że w połowie lutego na Ukrainę trafi 117 tysięcy szczepionki Pfizer/BionTech w ramach skierowanego do biedniejszych krajów programu COVAX. Ponadto pomiędzy połową lutego a końcem II kwartału br. Ukraina ma otrzymać od 2,2 mln do 3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca.

Pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy Astra Zeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Planowana data odsprzedaży szczepionek to marzec-kwiecień. Zależy ona od terminu dopuszczenia szczepionki i jej dostaw do Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie wszczęto dochodzenie w sprawie korupcji przy zakupie szczepionki na koronawirusa

Kresy.pl / Ukrinform / Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply